Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAVAK KÖYÜNDE KÖMÜR TESİSİ YAPILMASI İÇİN VERİLEN İMAR PLANINA KÖYLÜLER YİNE DAVA AÇTI..

Kavak Köyünde yapılmak istenen kömür eleme ve paketleme tesislerinin yapımı  için Artvin İl Genel Meclisi tarafından onaylanan imar planlarının  iptali için Kavak köylüleri tarafından Rize İdare Mahkemesinde iptal davası açıldı.

Kavak Köyünde kömür eleme ve paketleme tesisleri kurma girişimi Kavak köylüleri tarafından 2010 yılından itibaren verilen hukuk mücadelesi ile engelleniyor.

Kavak Köyünde kömür tesisleri kurulması, için  daha önce 2010  yılında Artvin Valiliği “ÇED gerekli değildir “ kararı vermiş ve bu kararın iptali için açılan dava sonucunda karar iptal edilmiş idi.

Daha sonra firma tarafından 2013 yılında ÇED raporu hazırlanmış ve  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verilmişti. Kavak, Konaklı ve Kemerköprü  köylüleri  bu sefer de ÇED olumlu kararının iptali için Rize İdare Mahkemsesinde dava açmışlar ve mahkeme yapılan bilirkişi incelemesi sonrasında 2014 yılı başında ÇED Olumlu Kararını da iptal etmişti.

Mahkeme iptal kararında “seçilen yerin çevre ve insan sağlığı açısından kömür eleme ve paketleme tesisi için uygun olmadığı” gerekçesini ana gerekçe olarak belirtmesine rağmen, Artvin İl Genel Meclisi  Kasım 2014 toplantısında, aynı bölgede bu sefer beş adet kömür eleme ve paketleme tesisi yapılacak şekilde bir imar  planını onaylamıştı. Bu onama kararı esnasında AKP meclis grubu Arhavi temsilcisi dışında bütün olarak olumlu oy vermiş, Arhavi üyesi Hakkı Aytolan  imar planlarına karşı yada olumlu oy vermeyerek, çekimser oy kullanmıştı. Bu oylamada Arhavi adına mecliste bulunan CHP’li üye Erkan Özyazıcı ise imar planları  aleyhine oy kullanmıştı.

İmar planlarına   yüzlerce imza ile yapılan itirazlar, Şubat ayı başında yapılan meclis toplantısında   ret edildi  ve imar planları  kesinleşti. Bunun üzerine, Kavak, Konaklı ve Kemerköprü’den kırk kadar köylü  imar planlarının iptali talebi ile Rize İdare Mahkemesinde dava açtılar. Davanın gecikmemesi için şimdilik kırk kişi ile davanın  açıldığını, onlarca kişinin de davaya daha sonra müdahil olacağı bildirildi.

Davacı köylülerden alınan bilgilere göre, aynı davacılar gurubu, kömür tesisleri hakkında verilen Çed olumlu kararının iptali  ile  inşaat için verilen ruhsatın iptali için  de dava açılmak üzere, daha önceki davaları  kazanan Av.Yakup Okumuşoğlu’na vekalet vermiş  ve yakında iki yeni dava daha açılacağı belirtildi.

kaba kömür-1-a

IMG_4066-a

IMG_4062-a

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.