Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KEMENÇECİ YAŞAR TURNA” MEZARI BAŞINDA ANILDI

Arhavi’li kemençeci Yaşar Turna ölümünün 23. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Ailesi, akrabaları, dostları ve onu tanıyan yeni nesil  geçlerden oluşan kalabalık bugün Yaşar Turna’nın mezarı başındaydılar. Arhavi “Çkuni Berepe” Laz Kültür,Sanat ve Turizm Derneğince organize edilen anma etkinliği dualarla başladı ve daha sonra “Çkuni Berepe” Dernek Başkanı Erdinç Atabay’ın kısa konuşması ile devam etti. Atabay konuşmasında, şarkılar ve ilçemize kazandırdığı değerlerle tanıdığımız Yaşar Turna büyüğümüzü her sene olduğu gibi yine andıklarını ve bu anma gününü her yıl devam ettireceklerini belirtti.

Daha sonra konuşan Cabir Özkazanç Yaşar Turna’yı çok iyi tanıyan bir jenerasyon olarak onunla gurur duyduğunu belirterek, Yaşar Ağabizin yaptıkları sadece ilçe sınırları içinde kalmamış, ünü sınırları aşmıştır diyerek yeni nesilin onu tanımadığı halde böylesine sahip çıkışından çok etkilendiğini belirterek “ Çkuni Berepe” ye organizasyon için teşekkür etti.

Yaşar Turna kimdir ?

yasar_turna

1931 yılında Arhavi’de dünyaya geldi. Evin tek çocuğu olması sebebiyle bir hayli şanslı büyüyen Turna’nın müzik yaşamı da küçük yaşta başlamıştır.12 yaşında iken Rize’li Eyüp adında bir kemençeci ile tanışması onun tüm yaşantısını değiştirdi ve hemen kendisine bir kemençe yaptı.

Babasının dindar olması onun ailece ” boş işlerle uğraşıyor” şekli ile de yorumlanmasına neden oluyordu. Fakat Yaşar 18 yaşına geldiğinde düğünlerde , nişanlarda,özel eğlenceler ve bayramlarda en çok aranan müzisyendi. O artık KEMENÇECİ YAŞAR’ dı ve o dönemlerde kemençe enstrümanı artık onun adı ile anılır olmuştu.

Kemençe ustası olmanın yanında dinlenebilir sohbeti, esprileri ve insanlarla olan sosyal ilişkileri onu bölgesinin bir numaralı müzisyeni yapmıştı. Yaşar Turna kemençenin yanında çok güzel akordeon da çalardı. Çocukluğumuz akşamları hep Yaşar ağabimizin evinden gelen kemençe ve akordeon seslerini dinlemekle geçerdi.

Arhavi de ilk halk oyunları ekibini kurup özellikle arkadaşları ile birlikte Arhavi yöresi oyunlarını belli bir standarda oturması için çalışmıştır. Kurduğu ekiple İstanbul başta olmak üzere ülkenin diğer şehirlerinde gösteriler yapmış ve çeşitli ödüller almıştır. Bir ara İstanbul gazinolarında da çalışan Turna Almanya’ya da gitmiş ve Avrupalılara kemençeyi tanıtmıştır. Almanya dönüşü uzun süre Turna Arhavi Turizm Derneğinde çalışmış ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlara ilçesini tanıtmıştır. Bunun sonucu kendiside Amerika, Kanada ve Almanya’ya davet edilmiş ve oralarda çeşitli resitaller vermiştir.

Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinde belli bir dönem beraber çalıştığım sevgili ağabim Yaşar Turna’nın yaşam felsefesini bana söylediği şu güzel sözlerle ifade etmek istiyorum.

“HAYATTA MUTLU OLMAK İÇİN İNSANLARI MUTLU ET.”

Besteleri şuan TRT repertuarında olan değerli sanatçımızı 12 Ekim 1990 da kaybettik.Ünlü halk sanatçımız evli ve dört çocuk babasıydı.

(M.Remzi Öncel-Arhavizyon-Sanat)

IMG_7685-a

IMG_7667-a

IMG_7681-a

IMG_7676-a

IMG_7673-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.