Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GELENEKSEL KOLKHOBA ŞENLİĞİ YAPILDI

 

Her yıl Ağustos ayının son pazar günü yapılan “Geleneksel Kolkhoba Şenliği” yine Gürcistan’ın Sarpi Köyünde yapıldı. Türkiye’den ve Gürcistan’dan yaklaşık 5.000 kişinin izlediği şenlik güneşin batışı ile başladı. Kralın denizden tahtına geçip halkı selamlaması ile başlayan gecenin konuşmasını Sarpi Köyü başkanı yaptı.

 

 

 

Laz Dansı gösterisi ile başlayan eğlence “Heyamo” gurubunun şarkıları ile devam etti. Sarpi Köyü Okulu korosunun lazca olarak söylediği şarkıların ardından “Abhaz Dansı “yapıldı. Kolkxeti ve Kadınlar Gurubu  “xorumi” dansı ile sahnede yer almalarından  sonra Türkiye’den Muzaffer Ateş sahnedeydi.  Ardeşenli sanatçı oldukça hareketli lazca parçası ile izleyenleri coşturmasını bildi.

 

 

Adzali gurubunun Raça şarkıları potborisinin ardından Maçağeli gurubu Padiko dansını izledik.Lazeti gurubunun laz dansı ile devam eden gece Gurup Xarantuli’nin lazca şarkıları ile devam etti.

Daha sonra Türkiye’den gelen  iki sanatçı da sahnede yer aldı. Selen Adamadze ve Bayar Şahin. Sanatçılarımız sahnede ingilizce , türkçe , lazca ve gürcüce parçalar okudular.Gece Kolkxeti gurubunun “gandagana” dansı ve havai fişek gösterisi ile sona erdi.

 

 

 


Paylas

About The Author

Leave A Response