Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KTÜ’DE BAKANA HES PROTESTOSU

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen bir sempozyuma katılan Çevre ve Ormanı Bakanı Veysel Eroğlu, üniversite öğrencileri tarafından protesto edilmek istendi; polisin sert cevabı bazı öğrencilerin yaralanmasına neden oldu.

“Doğu Karadeniz Bölgesi Taşkınları Sempozyumu” başladıktan sonra KTÜ Öğrenci Kolektifi‘nden öğrenciler, sempozyumun düzenlendiği Osman Turan Konferans Salonu’nun yanında üniversite harçları ve hidroelektrik santral(HES) projelerine karşı tepki göstermek üzere toplandı.

Polis ekiplerinin izin vermemesi üzerine konferans salonuna doğru “Derelerin kardeşliği bozulamaz, üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla yürüyen öğrencilerin önüne barikat kuran polis, yaşanan tartışma sonrası öğrencilere müdahale etti.

Polis ve özel güvenlik birimlerinin müdahalesine öğrenciler atarak karşılık verirken, müdahale sırasında yaralananlar oldu.

Eylem yapmak isteyenler arasından 20’den fazla öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Karadeniz İsyandadır Platformu ise, son zamanlarda HES şantiyelerinde yaşanan “iş kazalarında” hayatlarını kaybeden işçilerle ilgili 12 Şubat Cumartesi günü saat 12.30’da Beyoğlu Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenliyor.

“HES işçilerinin ölümlerine olan duyarsızlığı, daha doğrusu, HES yapan Holdingler’in bu cinayetleri hasıraltı edişini açığa çıkarıyoruz” diyen platform, “HES’lerde çalışan emekçi işçilerin ölümlerine” tepki göstermek için düzenlenen basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response