Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

SARP SINIR KAPISINDA EYLEM

 

Gürcistan’da çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla tutuklu bulunan 78 Türk vatandaşının yakınları, Artvin’in Hopa ilçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı önünde protesto gösterisi düzenledi. Yakınlarının serbest bırakılmasını isteyen vatandaşlar, Sarp Sınır Kapısı’nda geçişleri bir süre engelledi.

Gürcistan’da çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla tutuklu bulunan 78 Türk vatandaşının yakınları Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı olan Sarp Sınır Kapısı önünde protesto gösterisi düzenledi. Gürcistan Mağduru Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında birleşen aileler ‘Medeni insanlara çağ dışı uygulama yapılamaz’ , ‘Başbakanım duy sesimizi’ , ‘Babamı verin bana’, ‘Komşu dedik, hançer yedik’ , ‘Mağdurların özgürlüğünü istiyoruz’ yazılı Türkçe ve Gürcüce pankartlar açtı, Gürcistan aleyhine sloganlar attı.

 

Protesto gösterisinde konuşan Gürcistan Mağduru Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, eşi Hamza Kaputoğlu’nun da aralarında bulunduğu 78 Türk vatandaşının Gürcistan’da haksız yere tutulduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“Sigara dahi içmeyen insanların araçlarına Gürcüler tarafından eroin konularak insanlarımız tuzağa düşürüldü. Eroini koyanlar sonra tekrar bularak yakınlarımızı hapse attı. Bunun Gürcü bir çetenin işi olduğunu düşünüyoruz. Bu çetenin çökertilerek adaletin sağlanmasını istiyoruz. Artık sabrımız kalmadı. Yakınlarımız Gürcistan’da insanlık dışı muamele görüyor. Cezaevlerinde sağlıksız ortamlarda aç ve susuz bırakılıyor. Hükümetimizin yaşanan bu insanlık dramını görmesini istiyoruz.” Sarp geçişlerini bir süre engellediler.

Ellerinde yakınlarının fotoğraflarını taşıyan ve gözyaşı döken aileler daha sonra Sarp Sınır Kapısı’nın önünde toplanarak kapıda bir süre geçişlere engel oldu. Protestocular, girişleri kapatmalarına rağmen zorla karşıya geçmeye çalışan Gürcistan uyruklu bir kişiyle de tartıştı. Araya giren güvenlik güçlerinin müdahalesi ile tartışma büyümeden önlendi. Jandarmanın müdahale etmediği gösteriye katılanlar daha sora dağıldı.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response