Thursday 18th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KÜÇÜK AREV, ANNE VE BABASINA KAVUŞTU…

Hopa İlçesi’nde, sosyal medyadaki paylaşımları gerekçesiyle iki gün arayla tutuklanan Sosyalist Kadın Meclisi Sözcüsü Nurcan Vayiç Aksu ile eşi HDP Hopa İlçe Eş Başkanı yazar Cemil Aksu tahliye edildi. Aksu çifti 6 yaşındaki çocukları Arev’e kavuştu.

HDP Hopa İlçe Başkanı yazar, çevre aktivisti Cemil Aksu ve Sosyalist Kadın Meclisleri Artvin Sözcüsü Nurcan Aksu, sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklandılar. İçeride iki ayı aşkın bir süre tutulan çift, önceki gece Artvin Merkez Kapalı Cezaevi’den tahliye edildi. Aksu çifti, 8 yaşındaki oğulları Arev’e kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Anne Nurcan Aksu, “Tutuklandığımda ilk aklıma gelen Arev’di. Cezaevinde çocuğun ile ilgili kaygılarını dile getiriyorsun, ‘bak çocuğunu alırız esirgeme kurumuna veririz’ tehditleriyle karşı karşıya kalıyorsun. Sadece anne, baba değil aynı zamanda çocuk ve ailede yargılanıyor, cezalandırılıyor” diye konuştu.

İnsanı çocuğuyla tehdit eden bir sistemin olduğunu söyleyen Aksu “Bir anne babadan çok bir çocuğu yargıladılar. Ailem çok büyük bir duyarlılık gösterdi. Sistem psikolojik olarak bizi nasıl yıkıma uğrayabilirler diye çaba harcıyordu. Bu konu da oğlum bizden daha dirayetli çıktı” dedi. Cemil Aksu ise memleketin her tarafında olan şeyin kendi başlarına da geldiğini belirterek tutuksuz yargılanmaları gereken bir durumda tutuklandıklarını söyledi. Aksu, “İki aya yakın bir süre tutuklu kaldık. Biz tutuklanınca babam kriz geçirdi 45 gündür hastanede. Annem, eşim oğlum başka yerdeydi. Çok basit bir nedenden dolayı bir aileyi darmadağın ettiler. Siyasi bir karar, bu tür davalarda hukuk aramanın bir anlamı yok. Efraim Vayiç arkadaşımız hâlâ içeride. Onun da tahliyesini bekliyoruz” dedi.

Dışarıda ne kadar keyfi tutuksuz uygulama varsa içeride de öyle uygulamaların olduğunu dile getiren Aksu, “Rusça-Türkçe kitap istettim, müdür ‘Dil öğrenmenize gerek yok. İstediğiniz kitabın şifreli olup olmadığını ben nereden bileyim’ diyor. Mektup verilmiyor. Kişiliği ezici davranışlarda bulunuyorlar. ‘Şunu giyme böyle dur’ deniyor. Keyfi uygulamalar var. Herkese lazım olan adalet cezaevindekilere de lazım. Memleketteki hukuksuz uygulamalar hepten tavan yapmış durumda.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.