Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LEVENT ÜZÜMCÜ’NÜN GÖSTERİSİ KAMU BİNASINDA YASAKLANINCA GÖSTERİ DÜĞÜN SALONUNDA SERGİLENDİ..

Hopa Halkevi, Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikayendir” oyununun bir ortaokul konferans salonunda sergilenmesi için başvuruda bulundu. İlk başta olumlu yanıt veren Hopa Kaymakamlığı “yukarıdan” gelen baskı üzerine oyunun kamu binalarında gösterilemeceğini söyledi. Bunun üzerine oyun bir düğün salonunda sergilendi. Yüzlerce kişinin izlediği oyunun sonunda Üzümcü izleyicileri göstererek “Kamu işte burada” dedi

Hopa Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü, bir ay önce Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikayendir” adlı oyununun 7 Kasım günü Atatürk Ortaokulu Konferans Salonu’nda sergilenmesi için başvuruda bulunan Hopa Halkevi’ne olumlu yanıt verdi.

Oyunun metnini de isteyen ilgili makamlar, metine ilişkin incelemede de bir olumsuzluk bildirmedi.

Ne var ki oyun duyurulup biletler dağıtılmaya başlayınca, Kaymakamlık, Hopa Halkevi yöneticilerini çağırdı ve bu oyun için salon veremeyeceklerini söyledi.

Kaymakamlık yetkililerinin “Salonu veremiyoruz. Bizim üzerimizde daha büyük amirler var” sözleri üzerine, Halkevi yöneticileri kararın yazılı olarak bildirilmesini istedi.

Yasak kararının yer aldığı yazılı bildirimde, “Anlatılan Senin Hikayendir’ isimli tiyatro oyununun sergileneceği Hopa Atatürk Ortaokulu konferans salonunun kamu binası olduğu, bahse konu tiyatro oyununun ilçemizde bulunan kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı tarafımızca değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Hopa Halkevi Başkanı Volkan Altunkaya, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada, AKP iktidarının yıllardır Hopa üzerinden özel bir baskı kurduğunu, bu nedenle de bu keyfi engellemenin çok da şaşırtıcı olmadığını belirterek, “Ancak Hopa bu baskılara boyun eğmeyeceğini gösterdi. Bir kültür sanat etkinliğinin bu şekilde yasaklanmasını da kabul etmiyoruz. O nedenle programı zaman değişikliğine gitmeden, bir başka salona (Emre Düğün Salonu) aldık” dedi.

Emre Düğün Salonu’nda düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin izlediği oyunun sonunda Levent Üzümcü sosyal medya hesabı üzerinden kısa bir canlı yayın yaparak, “Atandıkları yerlerden kamu adına kararlar almaya çalışıyorlar. Buranın kamusu burada” diyerek salonda bulunan Hopalıları gösterdi.

Oyuncular Sendikası da yazılı bir açıklama yayımlayarak, “Levent Üzümcü gibi bazı muhalif oyuncuları özellikle hedef alan bu ısrarlı ve yıldırıcı engellemeleri kınıyoruz. Yalnızca oyuncu Levent Üzümcü’yü değil Hopa tiyatro seyircisinin tiyatro oyunlarına erişimini de engelleyen bu ‘uygun olmama’ gerekçesinin hukuki dayanağını Hopa Kaymakamlığı’na sorduk ve bit yanıt bekliyoruz” dedi.

Haber kaynak: sendika.org


Paylas

About The Author

Comments are closed.