Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

M3UDİ K’İANAŞEN AR CEMALİ CUMADİ İDU..

Laz kültürünün  yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için büyük çabalar harcayan Cemal (Zurab) Vanilişi, Gürcistan’ın Sarpi Köyü’nde hayata gözlerini yumdu. Emekli öğretmen olan Vanilişi, uzun yıllar kendi köyünde okul müdürlük görevini de yapmıştı.

Cemal Vanilişi yaşamı boyunca Gürcistan’da yaşayan lazlara ait kaleme alınmış şiirlerin, roman ve hikayelerin, bestelerin ve de resmedilmiş tüm sanat eserlerinin adeta koruyucusu, kollayıcısı olmuş ve bu konuda yardım isteyen herkese her türlü kolaylığı sağlamıştır.

Özellikle yakın dostu olan Helimişi Hasan’a ait başta naif resim çalışmalarını Batum Güzel Sanatlar Müzesi envanterine sokmuş ve  3 kez sergilemeyi başarmış bir kültür adamı olmanın yanında  Lazca şarkıları ve şiirleri Türkiye’den gelen  birçok sanatçıya aktarmayı da unutmamıştır.

Türkiyede’ ki Lazların, Cemal  cuma, Cemal ağabi, Cemal amca diye hitap ettikleri  Zurab Vanilişi iki çocuk babası idi. Cenazesi 03.11.2015 günü, Sarpi Köyü mezarlığında, iki yıl öce kaybettiği oğlunun yanına defnedildi.

cemal ağabi ile-11-a

cemalcumaşixua-3-a

cemalcumaşixua-4-a

cemalcumaşixua-2-a

cemalcumaşixua-6-a

cemalcumaşixua-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.