Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MNG. KAMU ARAZİLERİNDE KAÇAK ÇALIŞMA YAPTIĞI İDDİASI İLE ARHAVİ KAYMAKAMLIĞINA ŞİKAYET EDİLDİ

Kavak Hes projesinde  orman alanlarında çalışma yapılması için 2014 yılında alınan izin açılan iptal davası  sonucunda Rize İdare Mahkemesi tarafından 3 Mart 2015 tarihinde iptal edilmişti. Orman alanlarından  alınan izinlerin bir kısmı da   yapılacak tünel inşaatı içindi.İzinin iptal olması üzerine tünelde başlatılan inşaatlar durdurulmuştu.Fakat  geçtiğimiz günlerde Konaklı Köyünden girişi bulunan tünelde tekrar çalışmalara başlandı. Tekrar dinamit atımlarına başlandı.Başlatılan tünel çalışmalarının kamu alanı olan orman alanlarına ulaştı ve bu alanlara  izinsiz olarak girildiği duyumlarının alınması  üzerine Arhavi Doğa Koruma Platformu  üyeleri tarafından  çok sayıda imza ile  Arhavi Kaymakamlığı’na  Arhavi Orman İşletmesi Müdürlüğüne  ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne  başvurular yapılarak kamu arazilerine yapılan izinsiz müdahelin durdurulması talep edildi.

Arhavi Kaymakamlığı’na yapılan başvuruda “TAŞINMAZ MAL ZİLYETLİĞİNE YAPILAN TECAVÜZLERİN ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUNUN UYGULAMA ŞEKLİ VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK” gereğincekamu idareleri, kamu kurumları ve kuruluşları veya bunlar tarafından idare olunan veya Devlete ait veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan sahipsiz yerlere veya menfaati umuma ait olan taşınmaz mallara yapılan” müdahelenin önlenmesi talep edildi.

Geçerli herhangi bir orman izni olmadan orman sayılan alanlarında çalışma yapıldığı konusunda Arhavi Kaymakamlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün nasıl bir işlem yapacağı  merakla bekleniyor.

MNGŞİKAYET-2

MNGŞİKAYET-1-A


Paylas

About The Author

Comments are closed.