Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“MNG ‘YE POSTA VAR ! “

Dün basına yansıyan haberlerde Anıtkabir’e plastik oyun bahçesi kurulduğu ve ardından da kurulan bu çocuk oyun parkına tepkiler geliştiği yazılıyordu. İlk anda bir oyun bahçesine neden tepki gösterildiği anlaşılamasa da, gerçek daha sonra ortaya çıkmıştı.

Anıtkabir bahçesine, “Anıtkabir Komutanlığı MNG’ye katkılarından dolayı teşekkür eder.” ibareli bir levha ile kurulan parkın tepki çekmesi, parkı yaptıran şirketin doğanın talan edilmesinde baş rolü çeken MNG olmasıydı.

“Bu milletin a.ına koyacağız!” diyen Cengiz Holding ile birlikte AKP dönemi zenginlerinden olan MNG (Mehmet Nazif Günal), aynı zamanda kendi memleketi olan Artvin’in Arhavi ilçesindeki HES projelerinin de yüklenicisi.

Anıtkabir Komutanlığı’nın bir plastik kaydırak, iki salıncak için MNG Holding’e teşekkür tabelası yaptırmasının ortaya çıkmasının ardından, bugün de bir grup genç, Anıtkabir bahçesine girerek tabelayı yerinden söktü. Kendilerine “Atatürkçü Gençler” diyerek, “Söktüğümüz malzemeleri MNG Kargo ile Mehmet Nazif Günal’a geri postalayacağız!” diyen gençlerin eylemi sosyal medyada büyük ilgi gördü

Öte yandan Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri de Anıtkabir’e yapılan çocuk oyun alanına karşı çıktı. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır. Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir. O ucubeler oradan ya kalkacak ya kalkacak. Koruma kurulu buna izin verdi mi? MNG kargo neye sponsor olduğunu biliyor mu? Bu ucubenin hemen kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine, Koruma Kuruluna, Anıtkabir komutanlığına başvuru yaptık. Ayrıca bu mekansal saygısızlığı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi

Haber kaynağı: ODAK   http://www.odak-direnis.com/mngye-posta-var/

mngyeposta-var-1-a

mngyeposta-var-2-a

mngyeposta-var-3-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.