Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MURGUL’DA 4 KÖYDE KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLATILDI..

Rekare 02 Kasım 2020 Haberler MURGUL’DA 4 KÖYDE KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLATILDI.. için yorumlar kapalı

Murgul Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 28.10 tarihinde İlçeye bağlı 4 köyde karantina uygulaması başlatılmasına karar verdi.

Karantina uygulaması ile ilgili olarak Murgul Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 28.10.2020 tarihinde, Kurul Başkanı Murgul Kaymakamı Kemal Balaban Başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs (COVİD-19), birçok ülkede ciddi can kayıplarına sebep olmuş ve sonucunda tüm dünyaya yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edilmiştir.

Coronavirüs (COVİD-19) salgınının ülkemize girişini engellemek suretiyle vatandaşlarımızı korumak sonrasında salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı koordinesinde, İlgili Bakanlıklar ve Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kararları doğrultusunda İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri ile ilgi (a) genelge kapsamında ilçemizde hazırlanan Pandemik İnfluenza İlçe Hazırlık ve Faaliyet Planı hükümlerine istinaden salgının ilçemizde yayılmasını önlemek amacıyla birçok tedbir alınmıştır.

Ülkemizde de salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de vaka sayısının artışa geçmesi, vatandaşların bireysel izolasyonlarını sağlayamaması, vakaların belirli bölgelerde yoğunlaşmış olması nedeniyle virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için aşağıdaki tedbirler alınması kararlaştırılmıştır.

1- İlçemize bağlı Osmanlı, Çimenli, Akantaş ve Ardıçlı köylerinin 29.10.2020 tarihi saat 00.00 itibariyle 2 hafta süreyle karantina altına alınmasına,

2 -Karantina süresince köye giriş-çıkışların İlçe Jandarma Komutanlığınca kontrollü bir şekilde sağlanmasına,

3 -Köy içerisinde vatandaşların kalabalık gruplar halinde bir arada bulunmamaları ve vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça evlerinden dışarı çıkmamalarına,

4 –Karantinaya alınan köylerin muhtarlar ve azalarının alınan kararların uygulanmasında sorumlu kılınarak görevlendirilmelerine,

5- Belirtilen tedbirlere ilişkin kolluk kuvvetleri tarafından uygulamaların eksiksiz takibine,

Alınan bu kararların ilçemiz genelinde eksiksiz olarak uygulanmasına, kararlara uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi ve/veya Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası verilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi ve diğer mevzuat hükümleri kapsamında cezai işlem uygulanmasına, uygulama birliği sağlanabilmesi için ilçemizdeki ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtımının yapılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir”.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.