Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

NAİM ÖZKAZANÇ ADINA EL SANATLARI YARIŞMASI DÜZENLENDİ..

Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Maksut Coşkun ve Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu’nun ortaklaşa açıkladığı yarışma, geleneksel kültürümüzün hem unutulmaması hemde bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığı belirtilirken konu ile ilgili bir duyuru da yapıldı. Duyuru aynen şöyle,

“Değerli Arhavililer,

Dikyamaç Köyü ve çevresinde bulunan köylerin geçmişine ışık tutan eserlerin sergilendiği ve bölgenin ilk yaşam tarzı müzesi olan Arhavi Dikyamaç Köyü(Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi ’ nin birinci kısmının açılışı 2012 yılında yapılmıştır. Kısa sürede halkımızın müzeye sahip çıkarak çok sayıda değerli  eserlerini bağışlaması nedeniyle müze ihtiyaca cevap verememiş ve müzenin ikinci kısmının inşaatına hemen başlanmıştır. Çok amaçlı olarak düşünülen Arhavi Dikyamaç Köyü Konağı binası kısa sürede tamamlanarak 2014 yılı Ekim ayında hizmete açılmıştır. Bir kültür merkezi olarak düşünülen bu konağın en üst katı müzenin birinci kısmı ile bağlantı kurularak müze olarak kullanılmaktadır. Müzemizin gerek birinci gerek ikinci kısım inşaatları,  aynı zamanda müzemizin kurucusu olan merhum Naim Özkazanç tarafından yapılmıştır. Müzede 600 kadar obje sergilenmektedir.

 

Müzenin tanıtımını yapmak, halkımızın ve  gençlerimizin müzeye olan ilgilerini artırmak amacıyla 2015 yılında resim ve karikatür, 2016 yılında ise  öykü ve fıkra dallarında yarışmalar yapılmıştır.  Bu yarışmalara gösterilen büyük ilgi bizleri daha da cesaretlendirmiş ve bu kez tüm halkımızın katılabileceği Ağaç İşleri ile Örgü (Dantel ve Oya Çeşitlemeleri- iğne, mekik, tığ, boncuk ve benzerleri) alanlarında yarışma düzenlenmiştir.

thumbnail_2017-muze-afisi

 

Yarışma, Arhavi nufüsuna kayıtlı olanlar yanında Arhavi’de daimi olarak ikamet eden herkese açık olup,  katılma koşulları ekteki bröşürde yer almaktadır.

 

Bu yarışmaya katılarak destek vereceğinizi umuyor ve tüm yarışmacılara şimdiden başarılar dilliyoruz.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.