Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

NÖBET KULÜBESİNDEN 24 SAAT CERATTEPE’Yİ GÖZETLİYORLAR..

Artvin’de Türkiye’nin, hatta dünyanın direniş sembolü haline gelen ve geçtiğimiz günlerde Ankara’da Noyan Özkan Onur Ödülü alan Artvin halkının Cerattepe Mücadelesi’nde yeni dönem başladı.

Artvin halkının, STK’ların, Siyasi Parti temsilcilerinin katılacağı bir takvim içerisinde 3 vardiya 24 saat nöbet tutma dönemi başladı. İmece kültürüyle kısa sürede inşa edilen doğaya uygun şirin Nöbet kulübesi maden alanına geçeceklerin ilk karşılaşacağı Artvin Kontrol noktası olacak.

Ormanı orman kaçakçılarından, değil Artvin’i ormanlarıyla birlikte yok edecek madencilerden ve buna izin veren Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü’nden korumak için nöbet kulübesi inşa eden Artvin halkı Cerattepe’yi kendileri için Çanakkale olarak görüyor. Eğer buradan madenciler geçerse, Artvin’in düşeceğine ve sonsuza dek yok olacağına inanan Artvin halkı, “Biz burada yaşadığımız sürece asla buraya giremezler’ diyorlar.

ÇED Kanunu 6 Kez Madenciler Lehine Değişime Uğramıştır!

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Cerattepe Nöbet Kulübesiyle ilgili yaptığı açıklamada; “Bugüne kadar bütün hukuki davalarımızı kazana kazana geldik. 25 yıldır mücadele ediyoruz.  Bir kuşak madencilerle mücadele içinde geçti. Gerçekten yorulduk. Daha da ötesi, Hukuka, kanunlara karşı sırf çok para kazanmak amacıyla yapılan arkadan dolanmalar, çeşitli oyunlar hepimizi derinden üzüyor.  Bakın bir ÇED kanunu 6 kez değişime uğramış. Her değişimde madencilere uygun hale getirilmiş, işleri kolaylaştırılmış. Çok önemli detaylar kaldırılmış. Türkiye’de hangi mahkemeye giderlerse gitsinler, hatta dünyanın en büyük mahkemelerine, AİHM’e gitseler, maden şirketlerine Cerattepe’de yine izin çıkmaz. Çünkü burası direk yaşam alanlarını, dünyanın mirası olabilecek kadar muhteşem ve zengin bir flora ve fauna alanı, Hemen altında bulunan koca bir şehir 30 bin insanıyla sonsuza dek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.  Ama ne hikmetse bu maden şirketleri ve gözünü para hırsı bürümüş bazı kimselerin hiç umurunda değil. Ama Artvin halkının umurunda… Bunun için çok dikkatli olmak durumunda olduğunu iyi biliyor.

Hepimiz 56. Maddeyi sürekli vurguluyoruz çünkü…

Bakın biz bu mücadeleyi 25 yıldır Kanunlar ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz. 56. Maddeyi sürekli dile getiren arkadaşlarımız var. Bu maddeye göre vatandaş ve devlet el ele doğayı korumak zorunda. Sağlıklı çevrenin korunması her vatandaşın ve de devletin görevidir. Ama maalesef, biz bu yaşam alanlarını devletin kurumlarından korumak zorunda kalıyoruz. Orman Bölge burada bulunan ağaçların kesilmesi ve maden işletmesi için Artvin halkına sormadan gizlice bazı öncü tesislerin kurulmasına apar topar izin verebiliyor. Bakın dava hala devam ediyor. Bunlar bu kez fırsattan istifade başka işleri yapmanın peşine düştü.

Nasıl ki canın yedeği yok, bizim başka yerimiz yok!

İşte bu nöbet kulübesini Artvin halkı Artvin’i korumak için yaptı. Nöbet kulübemizde çay ikramımız olacak. Gelip bizi ziyaret edenlere neden orada nöbet tuttuğumuzu anlatacağız. Cerattepe ile ilgili bugüne kadar yazılmış haberleri, çekilmiş fotoğrafları göstereceğiz. Hatırlayın Soma Yırca’da bir gecede üzerinde zeytin meyvesi bulunduğu halde 80-100 yıllık 6 bin zeytin ağacını kestiler. İki gün sonra mahkeme bu şirkete dur dedi. Sonra köylüler kesilen zeytin ağaçlarının yerine şimdi yeni fidanlar diktiler. Yüz yıllık emek, gelir. Yaşam döngüsü, barışın, mutluluğun simgesi zeytinleri bir gecede kesen zihniyet burada neler yapmaz ki?

Nitekim Artvin Orman Bölge Müdürlüğü de daha önce 2008 yılında mahkeme kararını beklemeden Cerattepe’de bin700 ağacı yangından mal kaçırırcasına katlettirmiş, diğer ağaçlar yetişen mahkeme kararı ile kurtarılabilmişti. 2014 yılında da yine aynı müdürlük önce Oruçlu yolunda sonra yine Cerattepe’de ağaç kesimi yapmaya niyetlenmiş, Artvin halkının yoğun tepkisi ve karda kışta tuttuğu nöbetle bu kesim engellenmişti. Orman  Bölge Müdürlüğü aynı hatada yine ısrar ediyor.

ARTVİN ASLA YIRCA OLMAYACAK!

Ama Artvin asla Yırca olmayacak. Bunu herkes çok iyi bilsin. Bugüne kadar başardık, mutlu olduk, sevinçten ağladık.  Bu projelerden vazgeçilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü bizim başka Artvin’imiz, Başka Cerattepe’miz, Genya’mız, Hatila Milli Parkımız, Kafkasörümüz, Başka Mersivan’ımız yok. Nasıl ki canın yedeği yok, aynı şekilde Artvin’in de bir benzeri eşi yok. Onun için can kadar kıymetlidir. Bunu herkesin çok iyi bilmesini ve anlamasını umuyorum” dedi.

Hiç Bir Artvinli Bir Koliye, Evinin Geleceğini Değişmez

Artvin Cerattepe’de yapılan Nöbet Kulübesinde üç vardiya halinde nöbet tutulması planlanıyor. Maden şirketleri Artvin’i terk edene kadar bu yaşam hakkı mücadelesinin devam edeceği, Artvin halkının bu konuda her geçen gün daha çok kenetlendiği herkes tarafından biliniyor. Başkan Neşe Karahan, bu nedenle maden şirketinin,  Özellikle dini duyguların had safhada olduğu Ramazan ve bayramlarda muhtaç halka koliler dağıtarak bu birlikteliği zayıflatmak istediği,  bunun da Artvin halkı tarafından çok iyi bilindiğini, hiçbir Artvinlinin üç kuruşluk koli için Artvin’ini evini, yaşam alanlarını bu madencilere vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Haber: Hayati Akbaş

cerattepe nobet kulubesi 3-a

cerattepe nobet kulubesi 1-a

cerattepe nobet kulubesi 2-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.