Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

NÖBETTEYİZ, DİRENİŞTEYİZ, DERE BAŞLARINDAYIZ..

MNG şirketi tarafından yapılmak istenen HES’e karşı dün hukuksuzca derede çalışan iş makinaları halkın direnişi ve kararlılığı ile dereden çıkarıldı. Yapılan hukuksuz çalışmalara dikkat çekmek için bugün Arhavi Doğa Koruma Platformu bir basın açıklaması yaptı.

“Nöbetteyiz, direnişteyiz, dere başlarındayız!

Tek tek alnından öpülesi doğa severler;

Yıllardır ülkemizin her köşesinde devam eden ve vadileri talan eden HES belası bütün ağırlığı ile köyümüze çökmüş bulunmaktadır. Köyümüz her geçen gün yaşanmaz hale gelmekte; dereler, vadiler, köyler iş makinelerinin gürültüsü altında delik deşik edilerek yok edilmektedir. Bu talan çok geç olmadan durdurulmalıdır.

Bu bir çılgınlıktır, bu bir akıl tutulmasıdır. Düşman işgali altındaki ülkelere reva görülmeyecek bu kıyıma son verilmelidir. Daha dün hiçbir yasal dayanağı olmadan dereye iş makinası ile dalan MNG taşeronuna gereken cevap verilmiştir. Şirket ÇED raporuna göre çıkan hafriyatın depolanacağı alanı kullanmamış bunun yerine deremizi şantiye alanına çevirmiştir. Gerekli raporlar valilik ve çevre il müdürlüğünde olmasına rağmen kurumlar sessizliğe bürünmüş, MNG holdingin doğa katliamı meşrulaştırılmıştır. Hukuk hiçe sayıldığı gibi, bölgede yaşayan halkın itirazları göz ardı edilmiş ve jandarma şirketin dere yatağında yaptığı çalışmayla ilgili tutanak tutmamıştır. Bundan böyle Ciğani’de, Kamilet’te her türlü kanunsuzluğa karşı Arhavi halkı olarak gerekli cevabı verecek, deremizi bu derebeylere dar edeceğiz. Yağma yok, biz halkız ve haklıyız. Bizim doğayı korumaktan başka hiçbir amacımız yoktur.

Değerli basın mensupları ve doğa ve yaşam savunucuları;

Şu çok iyi bilinmelidir ki halkın gücü karşısında hiçbir güç duramaz. Çiğani’deki mücadele HES durduruluncaya kadar devam edecektir. Çocuklarımızdan emanet aldığımız bu coğrafyayı yine çocuklarımıza teslim edeceğiz. Bu onurlu mücadelemizi tarih altın harflerle yazacak, deremizi talan edenleri de tarih lanetleyecektir.

Deremizi ve doğamızı talan edenlere sesleniyoruz; bu yıkımı durdurun, bu talanı durdurun aksi halde halkın öfkesi dereden önce sizi boğacaktır. Arhavi’de ve her yerde dereler özgür akıncaya kadar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Dün köyümüzden gençlerin iş makinasını durdurmak için dereye girdiği bu alanda, şimdi hep birlikte deremiz, doğamız ve yaşam alanlarımız için bu suyun içindeyiz.

MNG holdingin Ciğani’deki ve Kamilet Vadisi’ndeki HES projeleri durdurulana kadar nöbetteyiz, direnişteyiz, dere başlarındayız!

Arhavi’de dereler özgür aksın MNG elini suyumuzdan çek!”

ARHAVİ DOĞA  KORUMA PLATFORMU

IMG_2608-aa

IMG_2595-aa

IMG_2598-aa


Paylas

About The Author

Comments are closed.