Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÖĞRETMENLERİN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” PROTESTOSU

Arhavi Eğitim Sen üyeleri bu yıl yapılan 24 Kasım Öğretmenler Gününü resmi kutlamalardan ayrı, meydanlarda, sorunlarının dile getirilip, haykırıldığı bir gün şekli ile değerlendirdi. Eğitim Sen Arhavi temsilcilerden İbrahim Güvendir’in yaptığı açıklama aynen şöyle;

“AKP iktidarı 10. yılında, öğretmenlere karşı vesayeti, statükoyu sürdürüyor, 12 Eylül cuntasının getirdiği 24 Kasım Öğretmenler Günü yine itibarsızlaştırma, sürgünler, angarya, performans, güvencesizlik tehditlerine karşı sahte kutlamalarla, hamasi sözlerle geçiştirilmektedir.

Oysa; öğretmenler sendikayla hak ve özgürlük arıyor, öğretmenler itibarsızlaştırmaya karşı gerçek saygınlık istiyor, öğretmenler performansa karşı gerçekçi bir toplu sözleşme masası istiyor, öğretmenler düşük ücretlere karşı insanca yaşamı savunuyor, öğretmenler gerici, ırkçı, piyasacı eğitime karşı bilimsel, parasız, anadilinde eğitim için mücadele ediyor, öğretmenler kadrolaşmaya karşı liyakat, kariyer sistemine karşı demokratik okul için mücadele ediyor.

Bu noktada Eğitim Sen 24 Kasım Öğretmenler Gününde iktidarın şov yapmasına izin vermeyerek, okullarda düzenlenecek resmi kutlamalara katılmamıştır.”

Öte yandan ilçede resmi yapılan 24 Kasım Öğretmenler Günü törenine, İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, Garnizon Komutanı Nihat Çağlar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Suzan Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü C. Erdal Kahya, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bir kısım öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.


Paylas

About The Author

Comments are closed.