Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

OMATXORE ŞENLİĞİ BAYRAMIN 3.GÜNÜNDE

Geleneksel köy yaşantılarının konu edildiği etkinliklerden biri olan ve bu yıl 2.si yapılacak olan Omatxore Düzü Şenliği 21 Ağustos’ta Ulukent (Pilarget) köyünde start alacak. Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri içerisinde 7 den 70 e tüm halkın katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinliğe birçok sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşlar destek vermektedir. Köy halkının önemli dayanışması ve çkuni Berepe  Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği ile Arhavi Belediyesi koordinasyonunda sağlanacak etkinliğe, Arhavi Turizm Derneği, Arhavi Doğa Sporları Derneği, Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, Arhavim.net yayın gurubu, Arhavizyon.com yayın gurubu, Arhavi Ses Müzik gibi kuruluşlarda destek veriyor.

21 Ağustos (Bayramın 3. Günü) ‘ta yapılacak olan etkinlik ile ilgili Omatğore düzü olarak da bilinen bölgede yoğun çalışmalar sürüyor. Geleneksel kültürümüze ait yaşamdan esinlenerek düzenlenen programda, eski oyunlar, yemekler, halkoyunları, yöresel sanatçılar yer alacak

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarında gün boyunca oynanacağı etkinlik saat: 11.00-19:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Şenlikte yapılacak olan etkinlikler şöyle; Tahta Kaşıkla Yumurta Taşıma, Oburbaloni oyunu, Tahta Araba Yarışması, Riki Oyunu, Çuval Yarışması, Halat çekme yarışması, Gurup Oropa konser programı ve şenliğe ismini veren Ahşap Dönme Dolap etkinliği misafirlerini bekliyor.

Ulukent (Pilarget) Köyünde 21.08.2012 tarihinde yani Ramazan Bayramı 3. günü gerçekleştirilecek olan şenliğe doğayı sevenlerin ve geleneksel yaşamdan kesitler görmek isteyen bireylerin şenliğe ortak olması ve katılması proje ortakları tarafından önemle tavsiye edilmektedir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.