Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ CİHASI İÇİN ÖNEMLİ BİR İDDİA

Bilindiği gibi Arhavi ilçesinde bulunan Ciha Tepesi için daha önce Arhavi Belediyesi ve Arhavi Turizm Derneği ( ARTUD ) tarafından arkeolojik kazıların yapılması ve restorasyon için gerekli müracaatlar yapılmış ve ön incelemeler başlatılmıştı.Kazı çalışmaları için resmi onayın kesinleşmesine karşın gerekli proje alt yapı çalışmalarının henüz yapılamaması ilçemize bir “sarı tabela “nın dikilmesini maalesef geciktiriyor.

Son Xobi (Gürcistan) gezimizde tanıştığımız tarih yazarı, araştırmacı ve bir çok kazılarda bulunmuş olan dostumuz Gogita Chitaia, Arhavi Ciha Tepesinde bulduğumuz birkaç kalıntının aynısının Xobi şehri yakınlarında yapılan kazılarda da bulunduğunu belirtmiş ve bunların 2500 yıl öncesine ait olduğunu iddia etmişti. Eğer bu durum iddia edildiği gibi ise; ilçemizdeki kalenin tarihsel önemi hakkında artık başka söze gerek olmadığını söyleyebiliriz..

Yaptığımız gezi ve incelemeler Gürcistan medyası tarafından da yakından takip edilmiş olmalı ki gezimiz haber olarak yayınlanmış.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response