Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLAGET KÖYÜ SİZLERİ BEKLİYOR

6. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali 28, 29, 30, 31 Temmuz 2011 tarihlerinde Arhavi ilçesinin doğal dokusu bozulmamış birbirinden değerli mimari ve doğal özelliklere sahip köylerinde konumlanacak

Arhavi’nin Pilaget Köyü bu yıl etkinliğin bir bölümünde ev sahipliğini üstleniyor.Yapılan hazırlıkları yerinde görmek için Pilaget Köyü’nün Omatxore düzlüğüne gittik. Havanın yağışlı olmasına rağmen bir ekip çalışmasının olduğunu gördük. Çalışmalar hakkında bilgi veren Medet Can; Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği’nin bu etkinliğini önemsiyor ve bundan sonra yapılacak çalışmalar içinde örnek bir mekan olmasını istiyoruz. Gelen misafirlerimizi geleneksel yaşam kültürümüz içinde tümü ile otantik mekanlarda , eski eğlence dekorlarımızla ağırlamak istiyoruz.” dedi.

Yaptığımız incelemelerde bu yıl Pilaget köyünde, tadına doyamayacağımız bir sanatsal etkinliğinin bizleri beklediğini gördük.

 

Her sene bir temadan yola çıkan festivalin bu seneki teması ise “İNEK”ler…Doğu Karadeniz’de bir zamanlar neredeyse kutsal sayılan, adına türküler – destanlar yazılan, geleneksel yaşamda ritüellerle yaylalara taşınan ve herkesten farklı olarak ona bakan, sütünü sağan, otlatan ‘kadınla’özel bir ilişki kuran inekler şimdi nerede sorusuna birlikte yanıt arayacağız. Aynı zamanda çayın bölgeye gelişi ve tüketim ürünlerinin köylere girmesiyle gündelik yaşamda ne gibi değişiklikler oldu hep beraber anlamaya çalışacağız.

Yeşil Yayla Festival klasiği olan Karadeniz Kadın Sahnesi’nin 5. Yeşil Yayla Festivali’nde Türkiye dışındaki Karadeniz/Kafkas ülkelerinden (Gürcistan ve Azerbaycan) sanatçıları ağırlamasıyla kazandığı uluslararası boyut 6. Yeşil Yayla Festivalinde Ermenistan’ın katılımıyla genişliyor. Atölyeler, konserler, geziler, yerel anlatılar, lezzetler…

Yeşil Yayla Festivali, tüm sürprizleri ile yine sizleri bekliyor olacak.

Hayde festivale!


 


Paylas

About The Author

Leave A Response