Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

RESSAM NURDAN İSKENDER TOPRAĞA VERİLDİ.

Bilindiği gibi İstanbul Unkapanı’nda 21 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen olayda bir arkadaşı ile birlikte gezmeye çıkan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu ressam Nurdan İskender, ortadan kaybolmuştu.

İskender’in eşkaline çok benzeyen bir cesedin Çarşamba günü Beşiktaş sahilinde denizden çıkarılıp,  Nurdan İskender’e ait olabileceği ihtimali üzerine ailesine  haber verilmişti. Teşhis için Adli Tıp Kurumu’na gelen ağabey  Melik İskender, cesedi teşhis etmiş ve  İskender’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak Alibeyköy’e götürülmüştü..

Nurdan İskender’in  cenazesi memleketi Hopa’ya getirilip, Hopa Çamlıköy mezarlığında toprağa verildi.

Nurdan İskender hakkında..

1981 Trabzon doğumlu olan İskender, Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar (Resim, Heykel ve Seramik) Bölümü mezunu idi.

‘Çizginin Dışından İçeri Yolculuklar’ (İstanbul), ‘Sayısal Çokluk’ (İstanbul), ‘Pempe Diyaloglar'(Londra), ‘İstanbul’un Renkleri’(Rusya) gibi kişisel sergiler açtı. Çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan sanatçı, yurtdışında ve yurtiçinde birçok yarışma ve gurup sergilerinde yer aldı. Bunların en önemlileri arasında 2009 yılında İngiltere’nin önemli sanat kurumlarından biri olan Royal Academy of Arts’ın düzenlediği ‘Summer Exhibition 2009’ yer alıyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmaları bulunan İskender 2013’den bu yana ‘Kadim bilgeliğin modern bir yorumu’ olan ve bu anlamda çalışmalar yürüten Yükünç Vakfı’nın eğitim programlarına katılmış, ‘Sanatın İyileştirici Yanı’ üzerinde araştırmalar yapmaktaydı.

Rengin temeli olan ve kendi adıyla aynı anlamı taşıyan ‘ışık’ın kaynağını yine bir ışık-beden olan insan üzerinden irdelemekte ve onu resim sanatının olanakları üzerinden ele almaktaydı. Bu yaklaşım, sanatı maddeyi temel alan ‘ben(ego)’ merkezli yanının aksine, onu insanın kendisiyle ve evrenle olan ilişkisi üzerinden değerlendirmekte, bunu yaparken Kadim Bilgeliğin ve modern dünyanın olanakları esas aldığını düşünmekteydi..

İskender bu yolla bireyin kişisel yolcuğundaki sıkıntılara da sanatsal (resim kaynaklı) çözümler üretmeyi hedefliyor ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyordu..

Işıklar içinde yatsın..

nurdaniskender-1-a

nurdaniskender-2-a

nurdaniskender-3-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.