Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI AĞIZ TADIYLA GÜZEL BAYRAMLARI KARŞILASIN İSTİYORUZ “..

Türk Sağlık Sen Artvin Şube Başkanı Turgut Ocakçı 14 Mart Tip Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ocakçı mesajında şu ifadelere yer verdi: “14 Mart Tıp Bayramı bundan tam 100 yıl önce Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ’de iki kule arasında dev bir Türk bayrağı asan Tıbbiyelerin işgale tepki, milletine sevda ve vatanına bağlılığın bir yansımasıdır.

Türk Sağlık-Sen 100 yıl önceki idealin temsilcisi, o asil ruhun günümüze yansımasıdır. Sevdası Türkiye olan bizler, her şartta ve zamanda bayrak, vatan, millet ve devlet demekten asla vazgeçmeyeceğiz. İşte böylesine kutsal bir mirasın sahipleri sağlık çalışanlarımızın bugün karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramını, bayram tadında karşılamaya hasret kaldık. Bugün mobbing ve şiddetten en fazla mağdur olanlar sağlık çalışanlarıdır. Her 30 dakikada bir sağlık çalışanının şiddete uğradığı, doktorların kafasına kaldırım taşları atıldığı, hastanelerin basıldığı ve şiddetin cinayete dönüşmeye başladığı bir çalışma ortamı mevcuttur.

Bazı düzenlemeler ile önlemler alınmak istenmişse de bunların yetersiz olduğu ortadadır. Bu nedenle acil bir şekilde sağılıkta şiddete istisnasız tutuklu yargılama geleneği, sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilerek burada işlenen suçların ertelenmesi veya para dönüştürülmesine son verilmeli ve şiddet uygulayanlara acil haller dışımda belli bir süre paralı sağlık hizmeti
uygulaması hayata geçirilmelidir.

Bir başka bela olan mobbingin önüne geçilmelidir. Özellikle idarecilerin yaptıkları baskılara bir son verilmelidir. Bu konuda yapılacak en doğru iş de kamuda ehliyet ve liyakate dayalı, adaleti esas alan bir yönetim sistemi oluşturmaktır. Aşırı iş yükü sağlık çalışanlarının çalışma, aile ve sosyal hayatlarını zorlaştırtan bir diğer sorundur. Bu konuda planlı bir istihdam politikasına ihtiyaç olduğu açıktır. Aile hayatına zarar veren bir diğer meselede sözleşmeli istihdamdır. Çalışanları
eşinden ve çocuğundan ayrı bırakan, ailelerde huzuru bozan, yuvayı parçalayan bu uygulama bir an önce sonlandırılmalıdır. Tüm sağlık çalışanları kadrolu personel olarak istihdam edilmelidir.

Sağlık çalışanları mobbing, şiddet, yoğun iş yükü aile ve sosyal hayattan feragat gibi birçok sıkıntıya katlanarak devletin emrinde milletine hizmet ederken
emeklerinin karşılığı bir nebzede olsa karşılanıyor mu diye sorarsanız buna vereceğimiz cevap ne yazık ki hayırdır. Döner sermayeler sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkûm edilmişlerdir. Bu durum tüm sağlık çalışanlarının ekonomilerini büyük zarar görmesine neden olmuştur. Bu konuda başlattığımız dilekçe kampanyası sürmektedir. Tüm çalışanları döner sermaye mücadelemize katkı vermeye çağırıyoruz. Emeğinizin ve alın terinizin karşılığını almak için mücadelemizi her daim sürdüreceğiz.

Bunun yanı sıra 3600 ek gösterge, ek zam gibi temel ekonomik beklentilerimize de hala bir yanıt verilmiş değildir. Bu beklentimiz lütuf değil, bir haktır.
Çünkü toplu sözleşmede enflasyon farkının bile gerisinde kalan bir zamma imza atılması kamu çalışanlarının bütçelerinde çok ciddi yaralar açmıştır. Bunların kapanması ve zararlarının telafisi için ek zam şarttır. Tüm çalışanlarının ek göstergeleri hakkaniyetli bir şekilde yükseltilmelidir.
Bir önceki 14 Mart’tan bu güne temel sorunlardan sadece yıpranma payı için küçük bir adım atılmıştır. Fiilen 9 yıla 1 yıl, geriye dönük çalışmanın dahi olmadığı ve tüm çalışanları kapsamayan bir yıpranma payı hayata geçmiştir. Beklentilerin çok uzağında kalan yıpranma payının çalışanlara bir faydası olması için mutlaka yeniden değerlendirilmesi şarttır.

Ülkemizde sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan 92000 çalışanın sorunları ve talepleri için bu 14 Martta somut adımlar ve yasal düzenlemeler görmek
istemekteyiz. Çalışanlar sorunlar yumağı içerisinde bırakılmamalı. Hamaset dolu sözlerle 14 geçiştirilmemelidir. Biz icraat istiyoruz. Sağlık çalışanları ağız tadıyla güzel bayramlara merhaba desin diyoruz.
Tarihi önemi ve düşmana karşı asil duruşu ile bize her şartta ve zamanda kutlayacağımız 14 mart Tıp Bayramı’nın tüm sağlık çalışanına kutlu olmasını diliyor,
millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 martlara ve yarınlara ulaşmamızı temenni ediyoruz”.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.