Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

SIRT YAYLALILAR DERNEĞİ KURULDU

yaylader-1-aa

Arhavi İlçesinin en güzel ve Kaçkarların rakım olarak en yüksek yaylası olan Sırt Yaylası artık örgütlü bir  yayla oldu.

Arhavi Sırt Yaylalılar Derneğinin Arhavi Ticaret Odasında yapılan ilk genel kurulu toplantısına yoğun ilgi vardı. Birçok sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve halkın katıldığı genel kurulda İl Meclis üyesi Hakkı Aytolan, Dernek Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu , İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’da birer konuşma yaptılar..

Hakkı Aytolan; mevcut yolların iyileştirilmesi konusunda çok hassas olduklarını, bu konuda yeni bir iş makinesinin de Arhavi’ye getirildiğini fakat bu araçların genelde halkın kişisel arzu ve istekleri için istendiğini, ve neticede plansız – projesiz, yüksek eğimli yolların yapıldığını ve bunun çevreyi ve doğayı katlettiğini, HES lere karşı olanların bunlara da karşı gelmeleri gerektiğini belirtti..

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu yaylaları çok sevdiğini ve her fırsatta bu güzel yerlere gittiğini belirterek, “bir ara gittiğimiz yaylada nescafe içtik.İsterdik ki bizlere bir yayla ayranı veya keçi sütü ikram edilsin.” dedi. Yaylaların yapılaşmasının yöre dokusunu ve özelliğini bozmaması gerekiğini söyleyen Hekimoğlu “Binanın içini vatandaş istediği gibi donatır ama dış görünümü otantık yapısından soyutlarsanız o yaylanın hiçbir özelliği olmaz diyerek, üç yıl önce başlattıkları “Geleneksel Yayla Festivali” etkinliklerinin içini dolduramadıklarını, bu konuda bu derneğin bir görev alması halinde diğer sivil toplum örgütleri ile koordineli bir çalışma yapabileceklerini söyledi.

Daha sonra konuşan İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar “ Kişisel bilgilerinizi toplumsal birikim şekli ile örgütleyip dernekleşen yaylacıları öncelikle kutluyorum” diyerek, dernek yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

Son olarak konuşan Dernek Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu çocukluğundan beri yayla sevdalısı olarak benim ve benden sonra gelecek kuşağın yaylalarımız ile ilgili güzel şeyler yapması gerektiğini söyleyerek, amaçlarının yayla turizmini başlatmak olduğunu ve bunu da dernek aracılığı ile daha tutarlı ve örnek olabilecek şekilde yapmak olduğunu belirterek.geçmişte yayla yolları için kendilerine yardımcı olan siyasetçileri yad etti.

Uzunhasanoğlu çok duygulu yaptığı konuşmasında hayali olan bir konuyu da belirtmeden geçmeyerek” Avrupa’da keçi sütü konusunda İtalyanların yaptığını artık bizlerin yapması hayal değil… umarım onuda yaparız diyerek tek liste ile girilen ilk seçimde tüzük gereği açık oylama yapıldı.

Sırt Yaylalılar Derneği yönetimi ;Hüseyin Uzunhasanoğlu, Ahmet Sermet, Şadi Ataselim, Mevlut Uzun, İbrahim Ataselim, Ali Uzun ve Erol Ataselim’ den oluşmakta..


Paylas

About The Author

Comments are closed.