Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“SON NEFESTE ARTVİN” BELGESELİNİN İLK GÖSTERİMİ YAPILDI..

Genç yönetmen adayı Artvinli Nisa İdil Varan ilk imzasını Cerattepe konulu belgeseli ile attı. Okul bitirme tezi olarak çektiği ve Artvin Cerattepe ’deki maden mücadelesini anlatan filmin galası Patika Kitabevinde yapıldı. Son Nefeste Artvin adlı belgesel okul bitirme tezi olmasına rağmen uluslararası yarışmalarda da yer alacak.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde okuyan ve okul bitirme tezi olarak Artvin Cerattepe ‘deki maden çıkarma çalışmalarına karşı şehir halkının direnişi konu ediliyor. Belgeselde, doğal yer üstü ve yer altı zenginliklerini sömüren şirketin çalışmalarına yer veriliyor.

Artvin halkının hukuk mücadelesini kazanmasına rağmen meclis’ten geçirilen maden yasaları ile hukukun arkadan dolanılarak yeniden çalışma izinleri alması ve Artvin halkının 25 yıldır verdiği mücadele 32 dakikalık filmde gözler önüne seriliyor.

Filmin galası niteliğindeki gösterim Artvin Patika Kitabevinin katkılarıyla gerçekleşti. Gösterimi yapılan belgeseli izlemeye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, yönetim kurulu üyesi Av. Bedrettin Kalın, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, sivil toplum temsilcileri ile çevreci Artvinliler ve filmin yönetmenliğini yapan Nisa İdil Varan’ın ailesi katıldı. Belgeselde 25 yıllık mücadeleden kesitler veriliyor. Mücadele tarihi belirli bir kronolojik sıra ile izleyicilere aktarılıyor. Çevre mücadelesine dernek yöneticileri ve halktan madene karşı görüşler ve düşünceler kamuoyuna paylaşılıyor.

YÖNETMEN NİSA İDİL VARAN: BU DOĞA BİZE MİRAS DEĞİL, GELECEK NESİLLERDEN BİZE EMANETTİR.

Filmin yönetmeni Nisa İdil Varan, filmi seyredilmesinin ardından katılımcılar yönettiği soruları yanıtladı. Varan konuşmasında şunları kaydetti: “Artvin kentinin hemen üstünde kuş uçuşu 4 km mesafede bulunan yani beyni konumda olan, geniş bir alanda altın ve bakır madeni çıkarılmak isteniyor. Bu madenin çıkarılması sırasında Artvin’in ormanları yok edilecek. Doğal hayat sona erecek.

Artvin’e hayat veren Cerattepe ‘deki ormanların içinde yaşayan makro, mikro bütün canlılar; kurdu, kuşu, börtü, böceği kısaca yabani hayat yok olacak. Dik yamaca kurulu Artvin şehri, Cerattepe ’de maden çıkarılması sırasında atılacak dinamitler nedeniyle heyelanı tetikleyerek Artvin şehrini yok etmesi söz konusudur. Bu yüzden Artvinliler, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde doğal yaşam alanlarını korumak için 25 yıldır çevre mücadelesini sürdürüyor. Maden işletme ruhsat ihalesini satın alan Özaltın İnşaat, ihale şartnamesinde yer alan bir maddeye dayanarak rödovans yoluyla bu ruhsatı Cengiz İnşaata devrediyor.

Yeşil Artvin Derneği, birçok kez mahkeme yoluyla haklılığını ispatladı. Hukukun üstünlüğüne inanan dernek yönetimi ve Artvin halkı haklılığını tescil ettirmesine rağmen maden ruhsatını devralan Cengiz İnşaat yasal boşlukları kullanarak ÇED olumlu raporu alıp Cerattepe bölgesini işgal etti. Bu topraklarda doğup büyüyen bir genç birey olarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü bu proje ile bitirdim. Ve iki senedir üzerinde durduğum ‘SON NEFESTE ARTVİN’ belgesel projemi tamamladım. Bitirme projesi olarak sunduğum bu projeyi başarıyla tamamlamış oldum.”

Genç yönetmen Nisa İdil Varan açıklamalarının devamında:” Bu filmi, Şubat 2016’da ihaleyi alan şirketi Cerattepe ’ye çıkarmak için güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sonrası yapmaya karar verdim. Ben de o sırada gazeteci olarak olayları takip ediyordum. O tarihte yapılan müdahalede ben de gazdan ve tazyikli sudan nasibimi aldım. Ve dedim ki okulu bitirirken Cerattepe’yi belgesel film olarak çekeceğim ve Cerattepe’yi herkese bu şekilde anlatacağım dedim. Okula bitirme tezimi sundum. Önce kabul etmek istemediler ama ben işin peşini bırakmadım ve sonunda izni verdiler.

Arkadaşlarım Nejan Hatam ve Ufuk Temiz ile birlikte Nisan 2018 de Artvin’e gelerek 10 günlük bir çalışma sonucu filmi çektik. Bizlere yardımcı olan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Av. Bedrettin Kalın olmak üzere ismini sayamadığım herkese gerçek çevreci dostlarıma en içten dileklerimi sunarım. Eksiklerim vardır. Ama bu filim benim ilk belgeselim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Okul bazı bölümlere sansür uyguladı. Cengiz İnşaat ile ilgili fotoğraflar ve CHP Milletvekilinin konuşmasını çıkarttırdılar. Ancak ben sansürsüz bölümünü yayınladım. Böyle de yayınlamaya devam edeceğim.” dedi.

Genç yönetmen Nisa İdil Varan, bu filmle uluslararası film festivalindeki gösterimlere katılacağını belirtti. İzleyicilerin soruları arasında filmi adı Son Nefeste Artvin adının neden konulduğu soruldu. Yönetmen Nisa İdil Varan, “Cerattepe Artvin’in beyni konumundadır. Eğer Cerattepe yok olursa Artvin yok olur, o yüzden bu adı koydum.” şeklinde açıklamada bulundu.

Belgesel gösterimine katılanlar Artvinli genç birinin çevreye ve memleketine karşı sorumluluk hissederek bu filmin altına imza atmasının Artvin adına gurur verici olduğunu söyleyerek Nisa İdil Varan’a teşekkür ettiler. Filmin yönetmeni Nisa İdil Varan, uluslararası yarışmalara katıldıktan sonra eğer maddi destek olursa Cerattepe’nin 2 saatlik sinema filmini çekmek istediğini söyledi. Gösterim sonrası izleyiciler ve basın mensuplarının sorusunun ardından katılımcılar belgeselin CD’lerini hatıra olarak aldılar. Belgeseli kaçıranlar ve izlemek isteyenler Patika Kitabevinden CD’leri temin edebilirler.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.