Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” SUYUMUZU KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Arhavi Konaklı ve Kemerköprü Köylerine yapılması düşünülen Kavak HES projesine tepkiler artarak devam ediyor.Heslere karşı her iki köy halkının ortaklaşa kurduğu kamp yerine bu sefer komşu ilçemiz Fındıklı’dan ve “ Derelerin Kardeşliği Platformu”ndan destek ziyareti vardı.

Dün  akşam yapılan ziyarette, önce sinevizyon gösterileri, ardından Heslerle ilgili bilgilendirme konuşmaları yapıldı.

Konuşmasının başında köylüler adına Hamdi Gökdeniz, “Bu hareket,  başlangıçta çevreye duyarlı ve köyünü çok seven birkaç arkadaşla başlatıldı.Fakat kısa bir süre sonra civar köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından bir onur  ve mücadele kampı haline getirildiğini  söyleyerek;  “Bizler, Hesler hakkında köyde yaşayan vatandaşlarımıza bilgi verdikçe katılımın bundan böyle de  artacağını” belirtti.

Daha sonra “ Derelerin Kardeşliği Platformu “ sözcüsü Ömer Şan söz alarak, burada olmaktan ve Arhavi halkının suyuna, deresine, doğasına sahip çıkmasından son derece mutlu olduğunu belirtti. Sularımızın ticarileştirilmek istendiğini, uluslararası şırketler ve onun işbirlikçi yerli sermeye ilerde içeceğimiz suyumuza bile göz dikmiştir. Heslere karşı verdiğimiz hukuksal mücadelelerde alınan  kazınımlar nedense fiiliyatta halktan yana değil yine sermayeden yana sürmektedir. Hatta halkın can ve mal güvenliğinden sorumlu olan ve halk için var olan  polis ve jandarmanın  halkı koruması gerekirken, halkın karşısında olması çok üzücü” dedi

Şan, Heslerin elektrik üretimi için yeterli debisi olmayan yerlere dahi kurulması düşündürücü diyerek. “Bu gibi kamu yararı olmayan sözde yatırımların devlet bütçelerinden hak etmedikleri bir nemalanmaya götürüleceğini ve bunun yine  suyundan edilmiş olan vatandaşın sırtından ödeneceğini belirterek, bizleri enerjiye karşı olan insanlar olarak lanse ediyorlar. Biz enerjiye karşı değiliz . Bizler yaşam alanlarımızın elimizden alınmasına karşıyız. Bizim yaşam alanımızın alternatifi yok. Fakat enerjinin alternatifi çok. Ve bunun çözümünü  de vatandaş değil devlet yapmalıdır.” dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.