Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TADI DAMAĞINDA BİR ŞENLİK..

Arhavim.net tarafından başlatılan ve  Arhavi Turizm Derneği – Dikyamaç Köyü işbirliği ile organize edilen “Hamsili Ekmek  ve Laz Böreği Şenliği” yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Tek amacın, yok olmaya yüz tutmuş Laz kültürünü yaşatmak ve yeni nesillerle bunları aktarmak olduğu bu etkinlikte, eğlence de geniş kapsamlı olarak düşünülmüş.

Sunuculuğunu Akın Gülhan’ın yaptığı etkinliği  Arhavi Belediye Başkan vekili Tahsin Kurdoğlu, ilçe Jandarma Komutanı Musa Engin , Prof Dr. Maksut Coşkun, İstad Başkanı Coşkun Karabal, siyasi parti temsilcileri de izlediler.

Açılış konuşmasını  yapan Köy muhtarı İdris Numanoğlu ; gerek turizmin bölge için önemi ve gerekse bu kulvarda Dikyamaç Köyünün artılarını dile getirdi .

Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta ise, Dikyamaç köylüleri ve katkıda bulunan işadamlarına teşekkür ederken bu köyün turizm adına çok büyük işler yapabilecek bir yapıda olduğunu belirtti.

İstad Başkanı Coşkun Karabal,Arhavi’de yaşamadığı halde memleket havasının İstanbul’dan çok farklı göründüğünü ve özellikle ilçesinde yapılacak tüm sosyal ve kültürel etkinliklerde yer almak istediklerini belirtti.

Prof Dr. Maksut Coşkun ise köyü ile gurur duyduğunu belirtirken bu etkinliğin mihenk taşı olan değerli büyüğümüz Naim Özkazanç beyi saygı ne minnetle andığını belirtti.

Uzun yıllar Dikyamaç  Köyünde öğretmenlik görevi yapan Nazım Sevinç ise davet edildiği  etkinlikte yaptığı konuşmalarında duygulu anlar yaşadı.

Arhavi Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibinin Artvin yöresi oyunları ile açılan sahne ye atletler Ahmet Yılmaz ve Zafer Şahin tarafından ilçe merkezinden koşularak getirilen Türk bayrağı ” dağ başını duman almış” marşı ile protokole teslim edildi.

Oğuzhan Özdemir ve Tolga Kurdoğlu’nun şakıları ile coşan halk eğlencesine tulum ile horona durarak devam etti. Hasan Tatarhan’nın komutları ile “damat bağlama” olayı gerçekleştirildi. Gürcistan’dan gelen ve yaşlılardan oluşan “ Feslevi” gurubu gösterileri de izleyenler  tarafından yoğun alkış aldı.

Ağaç araba yarışları, kocaayak yarışı, kampara yarışı ve termoni yeme yarışmalarının yanında bu sene aykırılık-ongore taşınması ve çatı çakmada bir imece kültür olan makas olayı da gösteri amaçlı yapıldı. Bunun yanında yöresel yemeklerden, dudeyi, laz böreği, kapça geçveyi, ve termoni nin nasıl yapıldığı izleyenlere canlı olarak gösterilerek ikramda bulunuldu.

Çaykur da etkinlik boyunca hiçbir ücret almadan hem sıcak çay hem de “didi” soğuk çay ikramında bulundu.


Paylas

About The Author

Comments are closed.