Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TAŞDİBİ HES ÇED TOPLANTISI ARHAVİ’DE DE YAPILAMADI..

Arhavi ve Fındıklı Dereleri üzerine kurulması projelendirilen Taşdibi Hes Çed bilgilendirme toplantısı Arhavi’de de yapılamadı.

Aslında dün Fındıklı ilçesinde yaşananlar bugün böyle bir sonucun habercisi olmuştu. Yine de tedbiri elden bırakmak istemeyen duyarlı Arhavi halkı sabah saatlerinde toplantının yapılacağı yer olarak düşünülen BKM önünde toplanıp, toplantı saatı olan10.00 ı beklediler..

Toplantıya gelinmediğini bir tutanakla belgeleyen ADOKOP üyeleri bir basın açıklaması da yaparak dağıldılar.

Konuşmayı Arhavi Doğa Koruma Platformu adına Nuran Pişmişoğlu yaptı. Pişmişoğlu konuşmasında şunları söyledi;

Bugün burada Arhavi’nin tutsak edilmek istenen doğası için toplandık. Burada çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için toplandık. Burada insanın, balığın, kuşun, ayının yaşam hakkı için, atalarımızdan bizlere yıllar boyu miras bırakılmış derelerimizin, vadilerimizin, topraklarımızın hakkı için toplandık.

Şu unutulmasın ki, Arhavi’yi korumak yalnızca 3-5 kişinin değil, tüm Arhavililerin sorumluluğudur. Bizler bir avuç insan canla başla topraklarımız için mücadele ediyoruz. Gözü doymaz şirketlerin kurbanı olmak, topraklarımızdan, köylerimizden ve cennet Arhavi’mizden edilmek istemiyoruz.

Biz sustukça her gün katliam projelerine bir yenisi ekleniyor. Dün sahil yolu, bugün HES’ler, taş ocakları, kömür paketleme tesisleri derken yeni bir bela ile karşı karşıyayız. Şimdi de bütün yaz canımızı dişimize takarak mücadelesini verdiğimiz Cihani, beton tesisi tehdidiyle karşı karşıya. Görünen o ki, Arhavi tümüyle yok edilmek isteniyor. Bunlara hep birlikte engel olmazsak, yarın için kendimize yaşayacak yeni bir yer bulmamız gerekecek.

Dün Fındıklı’da hem Arhavi’yi hem Fındıklı’yı ilgilendiren bir proje olan Taşdibi HES Projesi için yapılması planlanan ÇED toplantısı, şirket yetkililerinin gelmemesi sonucu iptal edildi. Direnen Fındıklı halkına selam olsun!

Bugün burada Arhavi derelerinin kaderi için bir aradayız. Fındıklı örneğinde görüyoruz ki, direnen ve birlik olan halklar karşısında hiçbir güç duramıyor. Gelin, hep birlikte cennet Arhavi’mize sahip çıkalım. Bir avuç insanın neler başarabildiğini bu yaz gördük. Direnirsek, kazanırız. Birleşirsek kazanırız. Dün kazandık, yine kazanacağız.

Direnen, mücadele eden tüm güzel insanlara selam olsun. Arhavi dereleri özgürdür ve daima özgür akacak!


Taşdibi hesçedarhavi-1-a

Taşdibi hesçedarhavi-2-a

Taşdibi hesçedarhavi-3-a

IMG_0866-tutanak-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.