Saturday 15th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HES’ÇİLER DEĞİL SALONA, FINDIKLI İLÇESİNE BİLE GİREMEDİLER…

Fındıklı Çağlayan Deresi üzerine yapılması planlanan Taşdibi HES’i için yapılacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı iptal edildi. Yaklaşık 8 yıldır ilçenin hiçbir vadisi ve deresi üzerinde HES yaptırmayan Fındıklılılar bu sefer HES çileri ilçelerine bile sokmadılar.
HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arhavi’nin Kayadibi Yaylası suyu ve  Fındıklı Çağlayan Deresi üzerinde yapılması planlanan Taşdibi Regülatörü 1-2 ÇED bilgilendirme toplantısının Fındıklı Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılacağını ilan etmişti.

Bugün ÇED toplantısı için, değil salona Fındıklı ilçesine bile gelen olmadı.Dolaylı yoldan alınan bilgiler çerçevesinde bilinmiyen bir tarihte toplantının yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Fındıklı halkı bu duyumu protesto etti.

Taşdibi HES projesinin ilk duyurusu yapıldığında Fındıklı ve Arhavi halkının buna güldüğünü daha önce sizlere duyurmuştuk. Özellikle HES için derelerine bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklı halkı, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde HES lere karşı ne kadar örgütlü direndiğini dosta düşmana adeta gösterdi.Kalabalık gurup önce  Cumhuriyet Caddesinde toplandı. Daha sonra ÇED toplantısının yapılacağı Halk Eğitim Merkezine kadar slogan atarak yürüdü. Fındıklı Derlerini Koruma Platformu yetkilileri Halk Eğitim Merkezi salona çıktı. Salonun boş olduğu şeklinde tutanak tutuldu.

Burada bir konuşma yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yürütme kurulu üyesi Hüseyin Acar, Fındıklı’nın doğasına suyuna yaylasına sahip çıktığını belirterek, “Buraya kadar geldiniz. Birileri sıcak masa başlarından ayrılıp bugün buraya gelmediler veya gelemediler. Niye gelmedikleri gerekçesine bakmıyoruz. Biz çok iyi biliyoruz. Sizin kadar bilgiye sahip değiller. Sizin kadar yetenekli değiller. Sizin gibi bu alanlarda yaşamıyorlar. Size verecek bir bilgileri yoktur. Onun için gelemediler. Onun için kaçıyorlar. Umarım geri gelmezler ama şimdiden sonra gelirlerse daha güçlü bir şekilde bunlara ders vermeye hazırız.”dedi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş ise, İlçe Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılmak istenen Taşdibi HES projesi ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısına hiç bir yetkilinin ve şirket temsilcisinin gelmediğini ifade ederek, “Salonun boş olduğunu tespit etmiş durumdayız.Salonun boş olduğunuz gördük ve bir tutanak tuttuk .

Henüz elimize resmi bir yazı ulaşmadı ancak dolaylı kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre bilinmeyen bir tarihe ertelendiğini öğrendik. Bu kurnazlıktır. Bu samimiyetsizliktir. Ne demektir bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Bu Fındıklı halkıyla dalga geçmektir. Ama biz ne zaman gelirlerse gelsinler biz üzerime düşeni yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu mücadeleyi direne direne kazandık. Direne direne kazanmaya devam edeceğiz”dedi.

Toplanan kalabalık daha sonra tulum eşliğinde horon oynadı. Kalabalık horon sonrası olaysız bir şekilde dağıldı.

fındıklıçed-5-a

fındıklıçed-4-a

fındıklıçed-1-a

fındıklıçed-2-a


fındıklıçed-3-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.