Friday 19th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TO BE OR NOT TO BE

Rekare 30 Kasım 2014 Haberler Yorum yok TO BE OR NOT TO BE

Arhavizyon ekibi, Ulusal Kanal’da, yapımcılığını mimar Osman Güde’nin yaptığı“ Kent ve Yaşam “ programının çekimlerini yapmak için dün Artvin Cerattepede idi.Artvinlilerin, verdikleri mücadelenin ardından kazandıkları davanın rehaveti yerine dimdik ve dikkatle yaşam alanlarını savunduklarını ve tüm olumsuz hava koşullarına rağmen nöbet tutmaya devam ettiklerini gördük.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yaptığı açıklamada”Artvin’in içme su kaynaklarının da içinde olduğu tüm doğal , turistik alanlar talan edilmeye çalışılıyor. Hatta şehrin yerleşim alanının bir bölümü bile şuan ruhsatı verilen maden çıkarma alanı içinde yer alıyor.” Dedi.

Karahan, “ Derneğin siyasi ön yargılardan uzak, tüm siyasi parti örgütleri ve STK ların  verdiği ortak kararla hareket ettiğini belirterek, 20 yıldır mücadelemizi sürdürüyoruz. Rize İdare Mahkemesinin son olarak yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen hiç birimiz mücadelemizi bırakmadık. Bu noktada yaşam alanlarımızı savunmak için beklemedeyiz. “dedi.

Avukat Bedrettin Kalın ise “ 2009 yılında yabancı bir şirketin –Biz Artvin halkını  altın arama konusunda ikna edemeyeceğiz- gerekçesi ile buradan uzaklaştığını belirterek  “bizler için –çok şükür- diyebileceğimiz anda kendimizi HES belası içinde bulduk. Maden arama konusunda ise üç yıl sakin geçti. Fakat maalesef 2012 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığının bu alanı tekrar maden aranması için ihaleye açtığını öğrendik. Artvin için bu alanın ve Cerattepenin ne kadar önemli olduğunu sayın bakana bizzat Ankara’ya giderek anlatmaya çalıştık. Bu dağların Artvin için bir çatı olduğunu ve altında 25 bin insanı barındığını, bu tür madenciliğin çok sakıncalı olacağını söyledik.”Bakan Taner Yıldız da “ bir bakalım bu yerin altı mı daha değerli yoksa üst mü” dedi ve ardından ilginçtir, bir hafta bile geçmedi, ihale açıldı. Biz, Artvinliler olarak bu toprağın üstünde yaşayan insanların değeri nedir diye merak ediyorduk. Demek ki Artvinlilerin çok büyük bir değeri yokmuş , bunu anladık” dedi.

Artvin eski AK Parti İl Başkanı Dilek Kalkan ise “ yetkililerin burayı gelip görmeleri halinde verdikleri bu karardan vazgeçeceklerine inandığını “ belirterek, bu konuda mücadele verenlerin yanında yer alacaklarını belirtmesi dikkat çekici idi.

Artvinliler artık şunu belirtiyorlar.”Maden  olursa biz olmayacağız, Artvin olacaksa maden olmayacak.” Bunu biliyoruz.

Kısacası “YA MADEN, YA BİZ” diyorlar..

cerattepe-5

cerattepe-1

cerattepe-2

cerattepe-3

cerattepe-4

cerattepe-11

cerattepe-15


Paylas

About The Author

Comments are closed.