Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÖĞRENCİLERİMİZ TÜBİTAK’ TA YARIŞIYOR

     TÜBİTAK’ın BİDEB (Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı) isimli kurumunu her yıl, bilim dünyasında yer almak isteyenleri seçmek, onların çalışmalarına yardımcı olmak, bilim yolunda ilerleyen küçük bilim adamları yetiştirmek için burs ve eğitim programları ile ödüllendirilen olimpiyatlar düzenlemektedir. İlki 1997 yılında düzenlenen bu olimpiyatlarda Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar alanlarında sorular sorulmaktadır. Matematik alanında ilköğretim matematik adı altında ayrı bir dalda da sorular gelmektedir. Bu olimpiyatların sonucunda birçok başarılı öğrenci fark edilmekte ve onlara destek verilmektedir.

 

     Arhavi’den de Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri Edanur Gedik, Ferit Can, Elif Suanet ve Ayca Özen Öğretmenleri Aslıhan Can öncülüğünde 2010 yılı TÜBİTAK Matematik olimpiyatlarında Arhavi’den katıldılar.

 

     Her yıl Türkiye’nin değişik bölgelerinde yapılan yarışmaların Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz seçmeleri Erzurum’da yapıldı. Matematik Olimpiyatları sonuçlarıda Mayıs ayı sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Arhavi’den Matematik Olimpiyatlarına katılan öğrenciler adına konuşan Edanur Gedik “Biz yarışmalara arkadaşlarımızla birlikte çok ciddi bir çalışma ile hazırlandık. Aslıhan Can öğretmenimizde her aşamada bu çalışmalarımızda bizlere öğreticilik ve yol göstericilik yaptı. Başarılı bir sonuç bekliyoruz” diye konuştu.


Paylas

About The Author

Leave A Response