Thursday 18th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TÜM EMEKLİ-SEN HOPA VE BORÇKA’DA MEYDANLARA ÇIKTI..

Rekare 14 Aralık 2022 Haberler TÜM EMEKLİ-SEN HOPA VE BORÇKA’DA MEYDANLARA ÇIKTI.. için yorumlar kapalı

Hopa’da orta parkta toplanan emekliler Hopa meydanına doğru yürüyüp basın açıklaması yaparken, Borçka’da yapılan basın açıklamasını Tüm Emeklilerin Sendikası Borçka Şube Başkanı Selahattin Sancak Şahin yaptı.

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Tüm Emeklilerin Sendikası olarak genel merkezimizin Türkiye’de eş güdümlü olarak yaptığı basın açıklamasını basın aracılığıyla size ve halkımıza duyuruyoruz

2023 Bütçesi Kavga ve küfürler ile TBMM’de görüşülüyor. Öyle anlaşılıyor ki iktidarın; Yine emekçileri ve emeklileri değil, sermayeyi ve yandaşları tercih eden bir bütçe sunduğunu görüyoruz. Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok! Bu bütçede yandaş var! Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var!

Kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırının 25.365 TL, açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkemizde bugün en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık. Ve iki milyondan fazla emekli bu maaşı almaktadır. Aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon emeklimiz var. Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum daha da vahimdir. İktidarın 2023 bütçesi, bu krizi derinleştiren, Bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır.

Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara çarşıya ya da pazara çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur. TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir. Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200’lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada. TUİK’in hesabını da kimler yapıyorsa alış verişe birlikte çıkalım. Kimlerin gerçeği söylediğini, Kimlerin gerçeği gizlediğini ortaya koyalım Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor? Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen çok az emeklimiz var. Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir.

Artık yeter! Biz emeğimizi verdiğimiz ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz! Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda, Hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz. Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkâm kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz

Geçen yılda, bu alanda muhtemelen bu günkü günlerde 2022 Yılı bütçesinde emekliler – emekçiler yok diye haykırmıştık. Bugün de aynı taleplerimizi artan hayat pahalılığına göre haykırmak için buradayız. Bu soğukta, bu yaşlarda burada bağırmak, bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkûm etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, Bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emeklilerin Sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkûm değiliz!

Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekil de yeniden kurduk!

Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün buradayız. Emekliler olarak; Ne Örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz! Saraya, savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz!

Tüm Emeklilerin Sendikası olarak; 2023 bütçesinde emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını,

• En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını,

• Asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini

• Sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını,

• İntibak yasasının bir an önce çıkarılmasını,

• Bütün emeklilere “bayram harçlığı” değil; yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini ,

• Emeklilere temel tüketim maddeleri olan, doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt ödemelerinde indirim yapılmasını ,

• EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz!

Ayrıca bütün emeklilerimizin TümEmeklilerin Sendikası Çatısı altında mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekliler birleşirse karşısında hiç bir güç duramaz. Yaşasın Dayanışma – Yaşasın Mücadele Yaşasın Tüm Emeklilerin Sendikası”

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.