Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞAM ALANI SAVUNUCULARI DURUŞMASI YİNE ERTELENDİ..

Rekare 14 Aralık 2022 Haberler YAŞAM ALANI SAVUNUCULARI DURUŞMASI YİNE ERTELENDİ.. için yorumlar kapalı

Fındıklı’da 15 yılı aşkın süredir başta HES’ler olmak üzere, taşocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkarak yaşam mücadelesinin öncü isimlerinden 3’ü, ertelenen duruşma sonucu yine yargı önüne çıktılar

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yürütme kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile FDKP Sözcülerinden Evni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş’ın yargılandığı davanın son duruşması 18 Ocak 2023 e ertelendi.

FDKP sözcüsü Avni Ertaş, bir süre önce ilçenin Arılı Dere vadisinde, harita mühendis olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikleri sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrılmışlardı.Ardından olay yerine gelen Jandarma ile bazı tartışmalar yaşanmıştı. Sonrasında da Jandarma üç şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bugün Pazar Adliyesinde yapılan duruşmaya Behçet Ertaş katılamadı. Yargılanan Avni Ertaş, “Kendilerinin kolluk gücüne karşı en ufak bir fiziki teması olmadığı halde , böyle bir olayın sorumlusu olarak kendimizi nezarette bulduk ve o gün oğlumun üniversite kaydı için bana ihtiyacı vardı. Burada mağdur olan gereksiz nezarette tutulma nedeni ile benim. Asıl şikayetçi olması gereken şahsımdır. Bizler yaklaşık 15 yıldır bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Köyümüze gelen her yabancının başımızın üstünde yeri vardır. Ama bize meydan okuyarak, siz kimsiniz diyerek aşağılayan kişileri de köyümüzde istemeyiz, Ayrıca 15 yıldır sürdürdüğümü yaşam alanları savunmamızda ne emniyet nede jandarmanın kolluk küveti ile hiçbir sorun yaşamadık.Ama şimdi bir senaryo ile karşı karşıyayız.” dedi.

Hüseyin Acar ise “ 30 yıllık eğitimcilik yaşamımda öğrencilerime vatan, yurt, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi öğrettim. Emeklilik sonrasında da sivil toplum derneklerinde görev alıp atamızdan devraldığımız bu yaşam alanlarını gelecek nesillerimize bize emanet edildiği şekli ile  korumaya ve kollamaya,  yasanın bize verdiği hak ve görevden yola çıkarak devam ediyoruz. “dedi.

Avukat Şefik Çorbacıoğlu ise  “müvekkilerinin yasa dışı bir eylemde bulunmadıkları konusunda zaten daha önceki beyanları mevcut. Burada kişiler anayasal haklarını kullanıp yasal tepkilerini göstermişlerdir. Bu nedenle beraatlerini talep ediyorum” dedi.

Hakim kesin kararın 18 Ocak 2023 te verilebileceğini söyleyip duruşmayı sonlandırdı.

Duruşmaya Fındıklılı vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, Arhavi Doğa Koruma Platformundan bir gurup ile Pazar Adliyesi önündeydiler.. Duruşma sonrası Avni Ertaş ve Hüseyin Acar birer basın açıklaması da yaptılar.


Paylas

About The Author

Comments are closed.