Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

VADİYİ YOK ETME PLANINDA GECE BASKINI..

Arhavi Kamilet Vadisine  yapılması düşünülen Taşlıkaya Hidroelektrik Santraline  imar izni için yapılması gereken sondaj çalışmaları gece baskını ile başladı. Santralin yapımını üstlenen Arhavi Gıda Sanayı A.Ş. yetkililerince gece 03.00 da başlatılan çalışmanın engellenmemesi için yine gece saatlerinden itibaren Kamilet Vadisi yolu jandarma tarafından kapatıldı.

Bu vadide bir sondaj çalışması olacağını haber alan köylüler ve sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler sabah saat  07.00 da sondajı engellemeye geldiğinde jandarma engeli ile karşılaştılar. Vatandaşların engellendiği noktada zaten bir aracın sığdığı genişlikte yolun oluşu ve 8 jandarma aracının bu dar yolu kapatması ve aralara da robokopların konması  halkın yürüyüşünü engelledi. Buna rağmen birkaç kez jandarma engeli yarılmaya çalışıldı fakat bunda başarılı olunamadı. Daha sonra sondaj çalışması yapılan yere sadece oluşturulan bir gurubun gitmesine izin verildi.

Olay yerinden ayrılmayıp ilgili şirket yetkililerinin dönüşünü bekleyen halk ilçe kaymakamı Bülent Bayraktarın yaptığı konuşma sonrası Çifteköprü mevkiinde yapılan  basın açıklaması ile eylem sonlandırıldı.

Köylüler: “Bugün sondaj çalışmasını engelleyemediklerini fakat bu şirket bu yoldan geçip bu vadiye santral kurmayacak mi?  “diyerek “Vatandaş, Arhavi’yi satan Arhaviliyi tanısın.. Daha bir ay önce bu vadide turizm gelsin diye bir köylümüzü kaza sonucu  kaybettik, devlet sermayenin değil, halkı için olmalı. Maç yeni başladı ilk golü yedik ama şunu yazın bir tarafa yüz kere sondaj yapsınlar biz bu vadiye santrali diktirmeyeceğiz.Bu böyle bilinsin “ dediler..

IMG_852 - a

IMG_850 -a

IMG_8535-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.