Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

VALİ CİRİT; “ARTVİN’E NİTELİKLİ TURİST ÇEKECEĞİZ”

Artvin Valisi Kemal Cirit,  Artvin’in yatak kapasitesinin diğer bölge illeri olan Rize ve Trabzon’un toplamı kadar olduğunu ancak nitelikli personel konusunda eksiklik bulunduğunu söyledi.

Vali Cirit yaptığı açıklamada,  başta yabancı dil bilen olmak üzere turizm sektörünün taleplerine göre personel yetiştirilmesi için harekete geçtiklerini belirtti.

Kente gelen yerli ve yanancı turistin beklentilerine uygun hizmet sunma noktasında eksiklerin bulunduğunu belirten Vali Cirit, “Sadece Artvin için değil Karadeniz’de başaramadığımız nitelik konusunda bir eksiğimiz var. Biz bunu yaparken karşı taraftan da nitelikli turist bekleyeceğiz. Biz niteliği arttıracağız, sayısal anlamda çok turist değil nitelikli turist çekmek için çalışacağız. Dünyada 100 il arasında Artvin’i gördükten sonra bu söylemimizi de değiştirdik, artık nitelikli turist diyoruz.” dedi.

Vali Cirit, İngiltere ‘de faaliyet gösteren bir şirketin araştırmasında Artvin’in, “100 Küresel Turizm Destinasyonu” listesinde yer aldığını ifade etti.

Çok çeşitli doğal değerleri içinde barındıran Artvin’in turizm potansiyeliyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada dikkati çektiğini dile getiren Vali Cirit, “İlimizde kampçılık, doğa yürüyüşleri, kayak merkezi, jeep safari, rafting ve kano gibi su sporları ile ziyaretçilere alternatif turizm imkanları sunuluyor.” diye konuştu.

Artvin’in “alternatif turizmde alternatifsiz il” olduğunu kaydeden Cirit, yılın her mevsimi bağrında barındırdığı doğal güzellikleriyle doğaya sevdalı yerli ve yabancı ziyaretçileri Artvin’de ağırlamak istediklerini söyledi.

 “Türkiye’den 5 şehir var”

Vali Cirit, İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliylerrini sürdüren bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmada, Artvin’in “100 Küresel Turizm Destinasyonu” listesine girmeyi başardığına dikkati çekerek, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Şirketin açıkladığı verilere göre, dünyada gezilebilecek 100 turizm destinasyon kentinden birinin Artvin olduğunu belirten Vali Cirit, “Türkiye’den 5 ilimiz yer aldı. Avrupa ‘da ise gezilmesi gereken kentlerin başında Artvin gelmektedir. Artvin Valiliği olarak bu turizm zenginliğimizi hem ülkemiz hem de uluslararası alanlarda paylaşmaktayız.” dedi.

Vali Cirit ayrıca, Artvin’de turizmde yüzde 26,9 oranında büyüme kaydedildiğini ifade ederek, “İlimiz araştırmada turizmde büyüme oranı bakımından dünyada üçüncü sırada yer aldı. Böylece küresel turizme giren 100 kent arasında Artvin, en fazla sıçrama yapan il oldu.” ifadesini kullandı.

Haber. Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.