Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” YA SONSUZA DEK SUSACAĞIZ, YADA ANADİLİMİZİ ÖZGÜRCE KONUŞACAĞIZ “

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü için İstanbul’da, birçok farklı etnik insanların katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Halkların Anayasası ve İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen kitle, Taksim Tramvay Durağı’nda buluşarak “Anadil yüreğin kapısıdır”, “Anadil hakkımız engellenemez”, “Bê ziman jiyan nabe”, “Yaşasın halkların kardeşliği” gibi sloganlarla Galatasaray Lisesi’ne yürüdü.

anadil günü-1

Yürüyüş sırasında Halkların Anayasası ve İHD “Ya asimile olup, sonsuza dek susacağız ya da anadilimizi özgürce konuşacağız! Anadillerimize özgürlük”, Zaza Platformu “Zonê ma Kebi Vindi Qome Ma Ki Beno Vindi / Eğer dilimizi kaybedeceksek kendimizi de kaybederiz!”, Gürcü Kültür Merkezi “Anadilimizi istiyoruz!”, imzasız “Ji bo azadiya welat, ji bo azadiya rêberê gelê Kurd, ji bo zimanê Kurdî” gibi pankartların yanında Lazuri Mektebi, Zazaki Mektebi imzalı dövizler de taşındı.

Yürüyüş sonunda lise önünde toplanan kitle içinden Gürcüce, Lazca, Süryanice, Ermenice, Abhazca, Çerkezce, Hemşince dilleri ile Kürtçe’nin Zazaki ve Kurmanci lehçelerinde anadilin önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından yürüyüşün çağrıcısı kurumlar adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Bu topraklarda “resmi dil” Türkçe dışında 34 dil konuşulduğu, anadillerin 18’inin yakın gelecekte yok olma tehlikesi altında olduğu belirtilen açıklamaya şu şekilde devam edildi;

“Kendi kültürünü, dilini yaşatmak isteyenlere karşı yürütülen ırkçı-tekçi saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Halkların dilleri, kültürleri, kimlikleri her türlü aşağılama, tehdit, inkar ve fiili saldırı ile karşı karşıyadır… Ya anadilimizde özgürce konuşup kültürümüzü, kimliğimizi yaşatacağız ya da asimile olup sonsuza dek susarak yok olacağız. Artık anadillerimizde özgürce haykırma zamanıdır. Bu toprakları Halklar mozaiğine dönüştürme zamandır.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.