Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞ ÇAY ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER..

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nde öngörülen havzalarda tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre desteklenecek ürünler arasında yer alan yaş çay bu kapsamdan çıkarıldı.

 Bakanlar Kurulu, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi desteği çerçevesinde zeytinyağına 2013 yılında verilecek desteği 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olmak üzere kilo başına 60 kuruştan 70 kuruşa, organik tarım ve iyi tarım desteği kapsamında meyve ve sebze üretimine dekar başına ödenecek desteği 50 TL’den 70 TL’ye çıkardı.

Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi desteği çerçevesinde zeytinyağına 2013 yılında verilecek tarımsal destek 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olmak üzere kilo başına 60 kuruştan 70 kuruşa, organik tarım ve iyi tarım desteği kapsamında meyve ve sebze üretimi yapanlara dekar başına ödenecek destek 50 TL’den 70 TL’ye çıkarıldı.

2013 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca 15 Temmuz 2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Kararla, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi desteğiyle ilgili 3. maddede değişikliğe gidildi.

Buna göre Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nde öngörülen havzalarda tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre desteklenecek ürünler arasında yer alan yaş çay bu kapsamdan çıkarıldı.

Karar ile zeytinyağına kilogram başına verilecek destek 60 kuruştan 70 kuruşa çıkarıldı.

Organik tarım çerçevesinde meyve ve sebze üretimi yapanlara dekar başına ödenen 50 TL düzeyindeki destek dekar başına 70 TL’ye çıkarıldı. Karar, 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

çayfiyatfarkı-1


Paylas

About The Author

Comments are closed.