Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BAZILARI VAR ETMEYE ÇALIŞIR, BAZILARI DA YOK ETMEYE ÇALIŞIR..

Orman içi su kaynaklarındaki tahrip olan doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, sportif balık avcılığının geliştirilmesi ve orman köylüsünün sosyo – ekonomik yönden kalkındırılması amacıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ”doğal alabalık üretilmesi ve orman içi suların balıklandırılması projesi’ kapsamında Arhavi Çifteköprü ve Kamilet vadisinde yavru alabalıklar doğaya bırakıldı.

Proje kapsamında daha önce Kamilet Vadisinden alınan anaç balıkların yavru üretimi yapıldıktan sonra, elde edilen yavrular yine aynı vadi üzerindeki durgun sulara bırakıldı. Arhavi Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Başkan Yardımcısı Namık Köseoğlu, Artvin Şube Müdürü Faruk Bucak, Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta ve köy halkı, yavru balıkların doğaya salınmaları sırasında bölgede hazır bulundular.

Proje kapsamında 2006 yılında başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Trabzon, Gümüşhane, Ardahan, Artvin, Tunceli, Giresun, Bolu, Sinop, Rize illerinde bulunan dere ve göllerden anaç balıklar yakalanarak orman ve su işleri bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonuna getirilerek üretime başlanmıştı. 2013 yılı içerisinde istasyonda üretimi yapılan 3.072.000 adet yavru alabalığın salımı gerçekleştirilmiştir.

Yetkililer Artvin’e bırakılan yavru balık sayısının 669.000 adet olduğunu belirttiler.

kamilete-kirmizi-benekli-yavru-balik-birakildi_008

fotoğraf

kamilete-kirmizi-benekli-yavru-balik-birakildi_007

kamilete-kirmizi-benekli-yavru-balik-birakildi_006

kamilete-kirmizi-benekli-yavru-balik-birakildi_012


Paylas

About The Author

Comments are closed.