Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“YAŞAM SAVUNMASI ÇALIŞTAYI” TRABZON’DA YAPILDI..

DEKAP tarafından Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi konferans salonunda bugün başlayan Yaşam Savunması Kurultayı Hopa, Fındıklı,Arhavi, Hemşin, Sinop ve İstanbul’dan gelen çevre savunucularının katılımıyla başladı.

DEKAP Çalıştayı’nda yaşam ve çevre için ortak mücadele cephesinin oluşturulmasının gerektiği belirtilerek, omuz omuza bir dayanışma ağı örülmesinin gerektiği ifade edildi.
Giresun Güce, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Şavşat, Fındıklı, Senoz, İkizdere ve  Güneysu’daki HES karşıtı mücadele deneyimlerinin anlatıldığı Çalıştay’da DEKAP direnişçileri yaşanan sorunlarla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Doğanın ve yaşam alanlarının tahribatına, AKP’nin neoliberal yağma politikalarına karşı mücadeleye devam edileceğinin altının çizildiği konuşmalarda, DEKAP olarak Sinop’ta yapılacak nükleer santrale, Fındıklı’da bulunan HES’lere, Tonya’da çok yoğun bir çevre kirliliği yaratan çimento fabrikasına, Artvin’de çevre katliamı yaratan  madenlere karşı mücadelenin devam edeceği belirtildi.

Yaylaların, derelerin, doğanın sermayeye peşkeş çekilmesine karşı mücadelenin Metin Lokumcu’nun bıraktığı yoldan devam edeceğininaltını çizen konuşmacılar bu konuda toplumun büyük bir kesiminden destek gördüklerini belirtti.


dekap-trabzon-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.