Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞAR AKIN

Rekare 17 Mayıs 2012 Sinema Yorum yok YAŞAR AKIN

 

1945 Artvin Arhavi doğumlu. Aktör olarak lise çağlarında tiyatroyla tanıştı. Okul temsillerinde rol aldı. İlk tiyatro eğitimini Ankara’da halkevlerinde açılan kurslardan aldı. Dil veTarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okurken, yardımcı ders olarak tiyatroyu seçti.

Mezun olduktan sonra Çuvaldız Kabare ve Yıldırım Önal Tiyatroları’nda çalıştı. 1971 yılında ” Gol Kralı Sait Hopsait” oyunuyla Ankara Sanat Tiyatrosu’na girdi. 27 yıl Ankara Sanat Tiyatrosu’ nun hemen tüm oyunlarında oynadı. ” Ana”, ” 403. Kilometre” ,” Zengin Mutfağı”, ” Sakıncalı Piyade”,” Ayak Takımı Arasında”, ” Sacco ile Vanzetti”, ” Jandark”, ” Bir Halk Düşmanı”, ” Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı tiyatro oyunları için sahneye çıktı. Bu arada Ankara Sanat Tiyatrosu’nun Çocuk Bölümü yöneticiliğini de üstlendi ve dört çocuk oyunu sahneye koydu. Bunlardan ” Pırtlatan Bal” adlı oyunuyla Sanat Kurumu’ ndan en iyi müzik (Nurettin Özsuca), en iyi dans (Mehmet Yalız) ve övgüye değer çocuk oyunu ödülünü aldı. İki çocuk oyunu yazdı. Çeşitli okullarda ” Galile”, ” Lisistrata” ve ” Evler Evler” oyunlarını sahneye koydu. TRT ‘ de ” Köroğlu”, ” Kantodan Tangoya”,” Deniz Gurbetçileri”, ” Cahide” ve ” Kurtuluş” adlı dizilerinde oynadı. 1998 yılında Baba Evi dizisine katıldı.

Daha sonra ” Küçük Besleme”, ” Deli Yürek” ve ” Yılan Hekayesi” nde oynadı. Halen ” İkinci Bahar” dizisinde oynamaktadır. Sinemayla Zeki Ökten’nin ” Düttürü Dünya” filmiyle tanıştı. ” Salkım Hanımın Taneleri”, ” Abuzer Kadayıf” ve son olarak ” Vizontele”de oynadı.


Paylas

About The Author

Comments are closed.