Friday 19th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CİXA (KALE) TEPESİ

Rekare 18 Mayıs 2012 Turizm Yorum yok CİXA (KALE) TEPESİ

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin Cenevizlilerin deniz ticareti süresince bir gözetleme yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir.Bir takım (yaklaşık 50  asker) barındıracak mimari özelliğe sahiptir.Hiç bir restorasyon çalışmasının yapılmadığı bu tarihi eserin bulunduğu yerden Rize’nin Pazar ilçesinden Gürcistan’ın Batum-Gönye şehri arasındaki alanı rahatlıkla gözlemek mümkündür.

Kalenin güneye bakan bölümünde bir insan yüksekliğinde yaklaşık 1m eninde bir kapı bulunmaktadır. Zaten diğer yönleri tümü ile uçuruma bakmakta ve buralardan kaleye giriş imkansızdır.

Giriş avlusu kalenin genel alanına göre oldukça geniş düşünülmüş ve hemen üst bölümde mahzenler yer almaktadır.

Kalenin avlu ve mahzeninden sonra yaklaşık 10 m yüksekliğinde yer alan zirve öncesi bir kapı daha yer almaktadır. Burada da küçük bir avlu ve en üst kısımda komutana ait bir oda yer almaktadır.

Yaklaşık 600 m yüksekliği olan tepeye ulaşım zor değil. Tepeye paralel kısma kadar her türlü araçla gidebilirsiniz. Fakat kaleye ulaşmak için en az 10 dakika daha yaya tırmanmak zorundasınız. Yaya olarak kullanılan güzergah devamlı temizlenmekte fakat bu civarda yabani hayvanlarla da her an karşılaşabilirsiniz. Bir rehberle gezi yapmanızı öneririz.

Şehir merkezinden yaya olarak tepeye çıkış yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Eğer araç kullanıp tırmanırsanız bu süreyi yarım saate indirebilirsiniz. Buna zirveye tırmanış dahil. Zirvedeki manzara bir hayli etkileyici. Eğer zirveden iyi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız öğlen olmadan varmalısınız…

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.