Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞAR TURNA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Ünlü kemençe ustası Yaşar Turna ölümünün 22. yılında  mezarı başında anıldı. Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun da katıldığı törene Turna’nın çocukları, yakınları ve sevenleri katıldı.

Saygı duruşu ve özgeçmişinden bahsedildikten sonra Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu “ Yaşar Turna’yı sadece mezarı başında anmanın yeterli olmadığını, onun bıraktığı müzik ve laz kültürü mirasına sahıp çıkılması büyük sanatçımız için yapılmış en iyi görev olur diyerek, Zamanın teknolojik imkanları dahilinde, zor şartlarda ne kadar güzel işler yaptığını şimdi daha iyi anlıyoruz. Allah rahmet eylesin. Yaşar Turna gibi yöre müziğine emek vermiş bir çok müzik emekçilerini de bu arada anmak istiyorum. Erkan Ocaklı’yı , Aşık Osman’ı unutmadık… diye sözlerini bitirdi.

Organizasyonu düzenleyen “Çkuni Berepe” Laz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Erdinç Atabay; “Yaşar Turna vefat ettiğinde henüz bizler sekiz yaşındaydık. O yaşta onu anlamamız biraz zordu. Fakat şu an onun bıraktığı meşaleyi daha ileri götürmek hedefimiz oldu. Bu arada dernek olarak bir Yaşar Turna belgeseli çekme hazırlığımız var. Katılan herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Törene yazar Selma Koçiva ve Osman Şafak Büyüklü’de katıldılar..


Paylas

About The Author

Comments are closed.