Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“YAVAŞLATILMIŞ BİR ŞEKİLDE CİNAYET İŞLENİYOR”

Rize ilinin Fındıklı ilçesinde Lazca dili ile ilgili çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. “Viçe Platformu” nca 2.si gerçekleştirilen “ Çevre, Kültür ve Barış Şenliği “ çerçevesinde Fındıklı Halk Eğitimi Merkezi Salonunda gerçekleşen toplantıya Laz Enstitüsü Başkanı Prof.Mehmet Bekaroğlu, anthropolog  Dr. Müge Ayan  Ceyhan, araştırmacı –yazar İsmail Avcı Bucaklişi ve eğitimci-yazar Hasan Uzunhasanoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıyı yöneten Bekaroğlu izleyenlere Lazca yaptığı açılış konuşması sonrası, Laz Enstitüsü olarak Lazcanın Milli Eğitim müfredat programına alındığını belirterek bunun tarihi bir olay olduğunu ve T.C devleti  Lazca dili ile artık  resmiyette de  muhatap olmuştur dedi.

Bekaroğlu konuşmasının genelinde lazların yavaş yavaş dili ve kültürü ile yok olma sürecine girdiğini ve bunun yavaşlatılmış bir cinayet olduğu belirterek bu alanda tüm olumsuzluklara rağmen mücadele eden gençlerin az sayıda olduğunu  .ve dilimizi kaybedersek kendimizi de kaybedeceğiz dedi.

Bilgi Üniversitesinden konuşmacı olarak gelen Dr. Müge Ayan Ceyhan ise  ana dilde öğrenim ve eğitim konusunda süregelen tartışmada kaygısı olanların genelde ülke bölünüyor paranoyasından beslendiğini belirterek esas merkezin çocuk olduğunu söyledi.Meselenin sosyolojik olarak ne anlama geldiğinin anlaşılması gerektiğini belirten Ayan,dillerle birlikte o dillerin öğeleri de yok oluyor diyerek ana dilde eğitimin ne şekilde ve nasıl  olacağı konusunun   da  zamana ve mevcut şarlara bağlı olarak değişebileceğini vurguladı.

Daha sonra konuşan İsmail Avcı Bucaklişi ise MEB Talim Terbiye Kuruluna gittiği esnada yaşadığı olayı lazca olarak anlatarak,binada karşılaştığı bir üniversite dil bilimcisinin Lazca dilinin varlığında henüz haberdar olmadığını öğrenmenin halen daha şokunda olduğunu belirterek,  her fırsatta gelip kaldığım köyümde bile küçük çocuklara  lazca seslendiğimde, söylediğimin  ne anlama geldiğini soruyorlar dedi. Bucaklişi laczanın kendisine çok şey öğrettiğini belirterek, dilimi öğrendikçe, kültürümü öğrendim, kültürümü araştırınca geçmişimi öğrendim.Velhasıl ana dilim benim kim olduğumu bana öğretti diyerek bügüne kadar Lazca ile ilgili yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Eğitimci ve yazar Hasan Uzunhasanoğlu ise geçen yıl Lazca dilinin Milli Eğitim müfredatına alınması için yoğun çaba gösterdiklerini belirterek bunun bu yıl hak edilmesinden çok mutlu olduğunu, iyi niyetin olması halinde 5 kişilik Lazca dili seçmeli ders isteğinin bile değerlendirilebileceğini belirterek bu konuda velilerden okullara dilekçe vermelerini istedi.

IMG_7064-a

IMG_7033-a

IMG_7067-a

IMG_7085-a

IMG_6976-a

IMG_7055-a

IMG_7049-a

IMG_7052-a

  1. IMG_6974-a

Paylas

About The Author

Comments are closed.