Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ANADİL İÇİN YÜRÜNECEK..

1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 21 Şubat günü Dünya Ana Dil Günü olarak ilan edilmiştir. UNESCO’nun verilerine göre; Dünyada halen 6 bin dil konuşulmaktadır. Bu dillerin sadece 300 kadarı ‘resmi dil’ statüsündedir ve devletlerin doğrudan koruması altındadır. Tarihsel, sosyal, ekonomik ve siyasal nedenlerle tarihte sayısız dil ve kültür yok oldu, günümüzde de yüzlerce dil ve kültür yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır.

21 şubat günü Taksimden başlayıp Galatasaraya kadar yapılacak yürüyüş; “Ya anadilimizde özgürce konuşacağız, ya da asimile olup sonsuza dek susacağız! kendi dilimizde gülebildiğimiz, kendi dilimizde ağıt yaktığımız, kendi dilimizde sevgi sözcükleri söylediğimiz, kendi dilimizde masallar okuduğumuz, ninniler dinlediğimiz, kendi dilimizde oyunlar oynadığımız bir dünyayı çocuklarımıza bırakmak istiyoruz.

Unutturulan, kaybolan, yok olan diller, kaybolan hayatlarımızdır, tarihimizdir, geleceğimizdir. Evet; anadilini bilmeyen yarım insandır.Evet; anadil yüreğin kapısıdır.

Bu yüzden diyoruz ki: Sonsuza dek susup yok olmayacağız! Kendi Anadillerimizde Konuşacağız! “ Şekli ile duyuruldu


Paylas

About The Author

Comments are closed.