Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ DERELERİ İÇİN, MNG’Yİ PROTESTO, İSTANBUL’DA BAŞLIYOR..


Arhavi Doğa Koruma Platformu, İstanbul’daki 2. eylemini MNG şirketi önünde gerçekleştirecek. Özellikle Arhavi Belediyesinin “İş Adamlarımıza Sahip Çıkıyoruz “adı ile Arhavi ilçesinde yaptığı basın açıklamasında, memleketine sahip çıkan gurbetçiler için ” DIŞ MIHRAKLAR” yakıştırmasına tepki gösteren hemşehrilerimizin bu eyleme yoğun ilgi gösterecekleri bekleniyor.Konu ile ilgili açıklama aynen şöyle;

“Suyun başında (Kamilet Vadisi’nde) 1, suyun denize kavuştuğu Cihani ve Cumhuriyet Mahallesinde 2 regülatör olmak üzere toplam 3 regülatörlü Nehir Tipi Hidro Elektrik Santraliyle (HES), Arhavi dereleri üzerinde planlanan 14 ayrı HES’in yolunu açmaya çalışan kilit şirket MNG’ye ‘DUR’ diyor ve 17 Ocak 2015 Cumartesi günü Arhavi kimliğini hatırlatmaya gidiyoruz.

Çünkü:
Hileli ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporu hazırladı, hileyle plansız ve izinsiz Kamilet Vadisi’ne HES yolu başlattı, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde kaçak HES köprüsü yaptı. Uyardık dinlemedi, Arhavili kimliğini hatırlattık duymadı! Eylem yaptık, Arhaviliyi bölmeye kalktı! Savaş döneminde geçerli olan Acele Kamulaştırma Kanunu’ndan yararlanarak Bakanları Kurulu kararıyla Arhavili vatandaşların elinden arazisini zorla almaya kalktı.Engel olduk.
Dava açtık ki Mahkeme, ‘Hileli’ diyerek 7 ayrı noktada tespit edilen uygunsuzluk nedeniyle ÇED raporunu iptal etti. Kaçak HES köprüsü, halkın can ve mal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Artvin Valiliği kararıyla söküldü. Kamilet Vadisiyle birlikte Arhavi’nin turizm geleceğini de talan eden kaçak HES yolu da durduruldu. Orman Genel Müdürlüğü’nün İletim tüneli ve iletim kanalı için Kavak HES projesi için verdiği izine karşı dava açıldı. Rize İdare Mahkemesi, ÇED raporu iptal edildiği için iznin de iptal edilmesi gerektiğine karar verdi.
Ancak hilede sınır tanımayan MNG, Rize İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sözde iyileştirme yaparak, küçük bazı değişiklikler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yenidenÇED raporu sundu. Bakanlık, yasa gereği 21 kişilik komisyonun kararıyla verilmesi gereken ÇED Nihai kararını ikisi firma yetkilisi, ikisi ÇED Genel Müdürlük yetkilisi olmak üzere dört kişilik bir komisyonun kararıyla verdi. Usulsüz ve kanunsuz Nihai ÇED raporuna yaptığımız itiraz henüz sonuçlanmadı.
Arhavi Doğa Koruma Platformu bileşenleri olarak, bugüne dek Arhavi’ye zarar verdiği gerekçesiyle açtığımız her davayı kazandık. Düşman bellemedik kimseyi ve yalnızca kanunlara sığındık ve yaşam alanlarımızı koruduk. ANCAK MNG, YALANDA VE TALANDA DUR DURAK BİLMİYOR!
Tüm bu gerekçelerle; kendisi de Arhavi’de doğan MNG Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Nazif Günal’a bir kez daha çağrıda bulunacağız:
ARHAVİ’YE, ARHAVİ DERELERİNE SAHİP ÇIK!
YALAN VE TALAN BİZİM GENLERİMİZDE YOK
BİZ BU DERELERDE YÜZMEYİ
BİZ BU DERELERDE ÇIPLAK ELLE BALIK TUTMAYI
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAYI
BİZ BU DERELERDE İNSAN OLMAYI ÖĞRENDİK…
17 Ocak 2015 Cumartesi günü, saat: 12:00’de bir kez daha sesimizi duyurmak için Mecidiyeköy Çevre Pastanesi (Eski Ali Sami Yen Stadı yanı) önünde toplanıyoruz.

Yaşam hakkına ve derelere sahip çıkan Arhavi halkı ve doğaseverlere duyurulur.”

ARHAVİ DOĞA KORUMA PLATFORMU

mngprotestoediliyor-3-a

mngprotestoediliyor-1-a

mngprotestoediliyor-2-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.