Thursday 18th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN VE RİZE İÇİN, HAVA ULAŞIMINDA DENİZ UÇAKLARI DÜŞÜNÜLÜYOR

Samsun’dan Sarp’a kadar olan bölgede Samsun ve Trabzon’dan sonra Giresun ve Ordu’nun ortak hava alanına kavuşmasının ve inşaatına bir süre önce başlanmasının ardından hava alanı beklentisi içerisindeki Rize ve Artvin İlleri için denize ve Artvin’deki baraj göllerine iniş yapabilen deniz uçaklarının gündemde olduğu belirtildi.

Yoğun yolcu potansiyelinden dolayı uzun süredir Rize ve Artvin İlleri arasında ortak bir hava alanı yapılması için çalışmalar sürerken, iki il için deniz uçakları gündeme geldi. AK Parti Artvin Milletteki İsrafil Kışla, İki ilin hava ulaşımını kısa vadede rahatlatacak ilginç bir çözüm ortaya attı. Kışla, Rize’de Rize Limanı içerisinde Artvin’de ise baraj göllerine iniş ve kalkış yapabilecek deniz uçaklarını gündeme getirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kışla, iki il arasında bir hava alanı yapılmasının ihtiyaç olduğunu belirterek iki ildeki her geçen gün artan hava ulaşımı ihtiyacının deniz uçakları ile kısmen çözülebileceğini vurguladı. Kışla “Gelişen imkanlar ile hava ulaşımı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Artvin İlimizdeki yolcular Batum ve Trabzon hava limanlarını kullanmaktadır. Ancak Rize ve Artvin arasında bir hava limanı yapılması ihtiyaç olmuştur. Deniz ve göllere küçük uçakların İniş ve kalkış yaptığını biliyorduk. Özel bir firma ile görüştüm. Ellerinde tek uçak olduğunu önümüzdeki günlerde üç yeni uçak daha alma hazırlıkları içerisinde olduklarını söylediler. Şu anda bu firmanın İstanbul’da Halic’e ve Ankara’da Gölbaşı’nda iniş ve kalkış ruhsatları var. Artvin’deki baraj göllerine de iniş kalkış ruhsatı alabilmeleri için çalışma başlattık. Eğer ruhsat alınır ve firma tarafından ekonomik görülürse baraj göllerimizden hava ulaşımı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ise yaptığı açıklamada, “Rize ve Artvin olarak ortak bir hava alanı hayalimiz var. Ancak Artvin Milletvekilimiz İsrafil Kışla havaalanı için bir keşif gerçekleştirdi. Bu keşifte bizim moralimizi biraz bozdu. Kışla, ‘sudan suya inene uçakla Trabzon’dan kaldıracağım uçağı Borçka baraj gölüne indireceğim’ dedi. İstanbul Haliç’ten Bodrum’a yapılan seferlerin benzeri gibi Trabzon-Borçka Baraj gölü arasında seferler yapılabileceğini belirtti. Hava taksiler çıktı. Şimdi Haliç ile Ankara Gölbaşı projesi başlıyor. Artık bu işler kolaylaşmaya başladı. Bizde Rize Limanı projesine geleceğe tam anlamı ile hazır hale getirmek için İçerisine deniz uçaklarının da yanaşabileceği terminal bölümünü ilave ettirdik. Başlayan Rize limanı inşaatının ucunda bir yerinde uçağın İnebileceği ve rahat yanaşabileceği bir bölümü de proje kapsamına dahil ettik. Artvinliler, Borçka Baraj Gölü’ne uçak indirecek biz de Karadeniz’e indireceğiz. Ancak bu Rize’de bir havaalanı yapılması çalışmalarımızı aksatmayacak. Rize’de, Rize ve Artvin’in İstifade edebileceği bir hava limanı yapılması için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu. Türkiye’de 800 km hızla uçabilen deniz uçakları dalgasız göl ve limanlara iniş ve kalkış yapabiliyor. 20 kişi yolcu kapasiteli bu uçaklar daha çok turizm ve özel gezinti amaçlı kullanılıyor.

Haber Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.