Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” ÇE HASANİ” ŞARKISINDAKİ “ANAKLİA”

 

    

     Aslında Fındıklı’lı Nurdoğan Demir Abaşişi’nin derlemesi olan ve  Lela Tsumtsumia’yanın  eski Amerika Devlet Başkanı George Bush’a Gürcistan ziyareti esnasında okuduğu  “ Çuta chani – Çe Hasani” parçasındaki “Anaklia “ şehrini görmeye gittik. Fakat birbirinden ilginç insanlar ve mekanlarla karşılaştık.Bol bol fındık bahçelerinin olduğu ve Mengrellerin en verimli topraklarımız dediği bölge yakın zamanda turizm sektöründe de söz sahibi olma yolunda.

 

 

 

     Sahile yakın yerde uğradığımız bir markette bu şehirde oturan ve Arhavi’li olan lazlar olduğunu öğrendik. Bekaroğlu, Sofuoğlu ve Reisoğlu sülalelerinden olan bu ailelerden İgor Reisoğlu ile görüştük. Başlangıçta temkinli yanaşan İgor burya dinini değiştirmek istemediği için yerleştiğini söyleyerek çok iyi bir hırıstıyan lazı olduğunu belirtti.

 

 

     Etrafta Arhavi’den göç edip burya yerleşen başka lazların durumunu sorduğumuzda , artık azaldıklarını ve yavaş yavaş  kimsenin kalmadığını belirterek, hayatlarından çok memnun olduklarını belirtti. Çok güzel lazca bilen Reisoğlu Türkiye’ye hiç gitmediğini, gitmeye de ihtiyaç duymadığını belirterek memleketine selamlar gönderdi.


Paylas

About The Author

Leave A Response