Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” YEŞİL SİYAH OLMASIN “

    

 

    Artvin’in Arhavi İlçesi’ne bağlı Kavak Köyü’nde, ithal kömürün elenip paketleneceği bir tesisin kurulmak istenmesi köylülerin tepkisine neden oldu. Civar köylerin de desteği ile 2000’e yakın imza toplayan köylüler, tesisi yaptırmamakta kararlı olduklarını söyledi.

     Kavak Köyü sınırları içerisinde daha önce kamulaştırılan ve devlete ait olan Orman Ürünleri Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü (ORÜS) tarafından kereste fabrikası olarak kullanılan 100 dönüm arazi, işletmenin özelleştirilmesi sonrasında satıldı. Birkaç firma tarafından el değiştiren arazi son olarak Ak Kömür Şirketi tarafından satın alındı. Şirket araziye Rusya’dan ithal edeceği kömürleri eledikten sonra paketleyeceği bir tesis kurmak için harekete geçti. Artvin Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne başvuran şirket, 28 Temmuz tarihinde Çevresel Etki Değerlendirme’ye gerek olmadığı yönünde rapor aldı.

 

 

 

     Muhtarlığa ulaşan yazı ile köylerine kömür eleme ve paketleme tesisi kurulacağını öğrenen Kavak Köyü halkı ise civardaki Dereüstü, Konaklı ve Kemerköprü köylülerinin desteğini alarak ‘tesise hayır’ imza kampanyası başlattı. İmza toplayan köylüler, tesisi yaptırmamakta kararlı olduğunu açıkladı. Köy meydanında toplanan köylüler, ellerindeki imzalı kağıtları göstererek tesisi köylerinde istemediklerini açıkladı.

     Köy Muhtarı Hasan Karabulut, köylülerin kurulacak tesise karşı olduğunu belirterek, “İlgili firma köyümüzde kurulacak tesis için ÇED gerekli değildir raporu aldı. Ne köylülere, ne bize ne de civar köylere bilgi verilmeden köyümüze gizli olarak gelerek inceleme yaptıktan sonra ÇED gerekli değildir diye rapor vermiş. Bu konuda imza toplayıp, itiraz dilekçelerimizi gerekli makamlara sunacağız” dedi.

 

 

     Köylülerden Yaşar Duman, “Buraya ÇED gerekli değildir kararı vermesi bu köyü katletmektir. Eğer bu tesis kurulursa yeşil siyah olur, insanlar başta akciğer rahatsızlığı olmak üzere birçok hastalığa yakalanır” diye konuştu. Köylüler çay ve fındık yetiştirilen arazilerinin mahvolacağını söyledi.


Paylas

About The Author

Leave A Response