Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KHOBİ’DEN ARHAVİ’YE SELAM VAR..

     Moğolların Gürcistan’ı işgalinde yerli halkı koruyan  Dadiani ailesinden Tsotne Dadiani  adına yapılan ayinler için Gürcistan’nın  Khobi (Xobi) şehrine davet edildik.  Bölge Kültür İşleri Sorumlusu Kaxa Mçitia bizleri önce Beldiye Başkanı İgor Tkebuchava ile görüştürdü.

 

  

 

 

     Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun selamlarını ilettikten sonra, bu yıl acil bir iş nedeni ile Arhavi Festivaline katılamadıklarını ve bu nedenle belediye başkanımıza özürlerinin iletilmesini istedi. Bu arada bizlerle tanıştırılan tarihçi Gogita Çitaia ile koyu bir sohbete daldık. Kolhetya Uygarlığı ile ilgili yapılan bazı kazı çalışmalarından söz edince  bizlerde  Arhavi’deki Ciha Dağı ile ilgili kazıların yakında başlayabileceğini söyledik.

 

 

 

 

     Arhavi Cihası ile ilgili görüntüleri merak eden Gogita’ya Arhavi Belediyesi web sitesindeki görüntüleri izletirken müthiş heyecanlandığını gördük. Hele bir karesine gelince “ stop” diye bağırması ilginçti. Zire Arhavi Cihasında bulunan kalıntı ile Xobi Cihasında çıkarılan kalıntı tıpa tıp aynı idi. İşte Kolhetya kalıntıları..Bu gördüğünüz en az 1600- 2000 yıllıktır, kıymetini bilin..diyerek..Arhavi’de yapılan kazılar esnasında kendisinin de  bulunmak istediğini söyledi.. Bu isteğini Türkiye’ye döndüğümüzde ilgililere ileteceğimizi söyleyerek kendisine çok teşekkür ettik.

  

     

 


Paylas

About The Author

Leave A Response