Monday 04th March 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FINDIKLI VE ARHAVİ HALKI BAKANLIĞIN YENİ HES PROJESİNE GÜLDÜLER..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Fındıklı ilçesinde yer alan Abu Dere ve Abuvice Dere mevkiinde yapılması planlanan yeni bir HES projesi için ÇED sürecinin başlatıldığını duyurdu. Ancak Bakanlığın bu duyurusunu Fındıklılılar gülerek karşıladılar. Çünkü yıllar önce kurdukları ‘Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’ ile HES projelerine karşı yılardır mücadele eden Fındıklı halkı, sekiz yıldır tek bir kazma dahi vurdurmamalarıyla biliniyor.

Bakanlığın Taşdibi HES adıyla yeni bir HES projesi için ÇED süreci başlattığını duyurmasının ardından açıklama yapan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü ve Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Acar, “Desenize nur topu gibi bir HES projemiz daha oldu! Gene tulum ve kemençeyle, horonlarla karşılayacağız ve geldikleri gibi geri göndereceğiz” diye konuştu.

Yapılan duyuruların dahi başlı başına bir komedi olduğunu kaydeden Acar, “Kendileri de biliyor böyle bir toplantı yapamayacaklarını. Ve hatta bu projeyi hayata geçiremeyeceklerini de biliyorlar. Sanki bu güne kadar Fındıklı halkının verdiği mücadeleyi, gösterdiği direnci hiç duymamışlar, yargı kararlarını hiç okumamışlar, hukuktan yasalardan haberleri yokmuş gibi davranıyorlar. Merak etmesinler, bir kez daha öğreteceğiz bunu onlara” ifadelerini kulandı.

Bakanlık ayrıca  Arhavi ilçesinde Yurt Yaylası’nda da bir başka HES projesi yapılacağını duyurdu. Fındıklılılar gibi Arhavi halkı da yeni HES’e karşı mücadele kararı aldı. Arhavi Doğa Koruma Platformundan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Arhavi ve Fındıklı yaylalarında, 2 bin metre rakıma sahip bölgede yapılması planlanan HES projesinin iki nedenden dolayı gerçekleşmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, “Hem yılın 9 ayı karla kaplı bir alanda projelendirilmiş kelimenin tam anlamı ile ‘saçma’ bir proje. Hem de Fındıklı halkının direncini hesaba katmamış bir proje. Onun için bizde gülmekten kendimizi alamıyoruz” dediler

findikli-hes-2-a

findikli-hes-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.