Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GÜMRÜK İŞKENCESİ

rekare 14 Ağustos 2011 Haberler Yorum yok GÜMRÜK İŞKENCESİ

 

Yasalar ve kurallar vatandaşın yaşam standartını daha güzele götürmek için konur ve uygulanır. Ama bu durum bizim ülke için pek de geçerli değil. Gürcistan’a gitmek için kullandığımız Sarp Sınır Kapısı tam bir işkence kapısı olmuş. Açıldığı yıllardaki fiziki yapı yerine (ihtiyaçlara cevap vermiyor diye) TOBB yeni ve görkemli bir gümrük binası kurmuş.

Bir kere bina konum olarak yanlış. Kuzey-batı köşesi biraz daha denize doğru dar açı yapmalıydı ki; Türkiye’den gelen araçlar direk gümrük giriş kapısına, çıkış yapan araçlar da direk sağ yol güzergahına düşmeliydi..Bina öyle  kurulmuş ki; Türkiye’ye giriş yapan araçlar daha bina çıkışında 90 derece sağa dönmeliler..Araç TIR ise tekerlerinin yamulmaması mümkün değil..Bu mu mühendislik ? ..Bu mu kolaylık…

Bitmedi..

Özel araç ve minibüslere bir güzergah, otobüslere bir güzergah ve TIR lara bir güzergah olmak üzere toplam 3 güzergah yapılmış. Fakat Türkiye’den en son çıkarken araçların tümü tek güzergaha yönlendirilip, tam bir rezillikle karşılaşıyorsunuz. Sebebini sorduğumuzda cevap hazır” efendim sistem çöktü, onun için özel bir durum var”..Yahu siz sistemi ne zaman oturttunuz ki sistem çöktü. Senede en az 10 defa yurt dışına çıkarım her defasında aynı olay olur mu?


Dünkü rezillik,bundan daha beteri..Bizleri geliş istikametine alıp sıraya sokuyorlar..Daha gümrük binasına gelemeden tam 2,5 saat bekletiliyorsun… Bu arada sıra yüzünden kavgalar çıkıyor..Özel işletmeye verilen parkçılar sözde parka araç alıyorum diye para ile sıraya hakkı olmayan araçları kaynak ediyorlar…Kısacası tam bir curcuna..

Gümrük binasına girdiğinizde eğer araçla gidiyorsanız 3 kez aracınızdan inmek zorundasınız ve çoğu seviyesiz insanlarla (sıranızı gasp ediyorlar çünkü) kavga gürültü ederek en az bir saat beklemek zorunda kalıyorsunuz…


.. Ve Gürcistan tarafına geçiyorsunuz her şey 180 derece değişiyor..En az 10 tane güzergah var ve aracınızdan inme bile inmiyorsunuz.Türkiye’de üç ayrı noktada yapılan tüm İşlemler Gürcü gümrüğünde tek bir nokta da yapılıyor..İşiniz 5 dakika bile sürmüyor.. İnsanların rahat olması için her şey o kadar güzel tasarlanmış ki..Kutluyorum Gürcüleri.. Türkçe “ MUTLU YOLCULUKLAR” dilekleri ile Batum yolunu tutuyorsunuz.

Dönüşte toplam 3 dakikada Gürcü gümrüğünde işiniz bitiyor ve Türkiye’ye giriyorsunuz..Rezillik tekrar başlıyor…3 kez durup işlem yapmak zorundasınız..Bağırmalar , çığırmalar.. Bu arada araçları muayene edecek görevliler geliyor..Ne olduğu belirsiz..Üzerlerinde görevli memur olduklarına ait ne bir giysi ne de bir kartları var.Ben aracıma hırsız geldi diye düşündüğümde, o bayan araç kontrol görevlisi olduğunu söylüyor.. Bu nasıl bir devlet memurluğu ..

Allahım biz ne zaman adam olacağız…

 


Paylas

About The Author

Leave A Response