Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HES KARŞITI İLK FESTİVAL PİLARGET KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİ..

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği ülkemizde bir ilke imza atarak HES karşıtı bir festival gerçekleştirdi. Yoğun ilginin olduğu etkinliğe Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’da katıldı.

Sunuculuğunu Akın Gülhan’nın yaptığı festivalde yöre halkının HES nedeni ile yaşadıkları gergin havayı biran olsun eğlenceye ve kahkahaya çeviren Gülhan, kendisini böylesine güzel insanlarla tanışmaktan dolayı  çok mutlu hissettiğini belirtti.

Yöresel yemeklerin tümü ile ücretsiz olarak dağıtıldığı festival eski ilkokul bahçesinde gerçekleştirildi. Eğlence öncesi sahneye davet edilen seramik sanatçısı ve o yörenin insanı Emine Zoraloğlu Gönüllü, bu köyde kurulması düşünülen HES in Pilarget köyüne vereceği zararı ve doğal yapının yok olmasının boyutlarını açıkladı. Kendisini izleyen, kadınlardan, gençlerden ve köyün erkeklerinden köylerine sahip çıkma sözü aldı.

Daha sonra bu derneğin kurulma nedeni ve izleyeceği yol hakkında bilgiler verilerek tüm yönetim kadrosu ve irtibatlı şehir temsilcileri sahne önüne çağrıldı.

Etkinlikte bir konuşmayı da İlçe Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu yaptı. Kurdoğlu konuşmasında köye yapılması düşünülen HES hakkında konuşmak istemedi fakat gönlünün burada bu organizasyonu yapanlardan yana olduğunu belirtti. Kurdoğlu ayrıca atıl durumda olan ilkokul binasının bir müzeye dönüşmesi için her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

Derneğin faaliyetlerini sürdürmesi için yapılan açık arttırmanın ardından Pilargetli Eğitimci ve aynı zamanda bestekar Metin Şeşenoğlu sahne aldı.

Etkinliğin finalini ise yöremizin güzel insanı ve değerli sanatçısı Ayhan Alptekin yaptı. Alptekin tulum çalarken oturmanın günah olduğunu belirterek herkesi horona kaldırdı.

Arhavi Pilarget Köyü Doğa ve Yaşam Derneği, Hazım Kurdoğlu ve ekibi ile kusursuz bir organizasyonla başlattığı bu şenliğin ardından herkesi yaşam alanlarına saygılı olmaya davet ederek , her şeyi köyümüz ve burada yaşayan güzel insanlarımız ve canlılar için yapıyoruz.diyerek katkıda bulunan herkese  teşekkür etti.


Paylas

About The Author

Comments are closed.