Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMPARNA’DA “BAYRAMLIK TADINDA ” BİR FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

3.Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı festivali, geniş bir katılım ve tam bir bayram tadında gerçekleştirildi.

Bu yıl üçüncüsü yapılan festivale Artvin Milletvekili  Erkan Balta, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu,  Dikyamaçder Başkanı Prof. Dr. Maksut Coşkun, siyasi parti temsilcileri, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Sanat, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Dernek başkanı Prof.Dr. Maksut Coşkun ve protokol mensupları tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından,  program kapsamında Arhavi Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Artvin yöresi oyunları ile yer aldı.

Etkinliği en güzel anları Gürcistanın Sarpi Köyünden gelen Lazeti Toppluluğunun Lazca şarkıları oldu.

İzleyenleri çoğu bölümlerde eşlik ettiği program yoğun alkışlarla izleyenlerden tam not aldı.

Dernek Başkanı Prof  Dr. Maksut Coşkun yaptığı açıklamalarda

“Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali; Dikyamaç köyümüzde bulunan ve bölgenin ilk ve tek yaşam tarzı müzesi olan Dikyamaç Yaşam Tarzı müzesinin müzenin tanıtımını yapmak, Laz kültüründe yer alan ve yöre halkı tarafından değişik amaçlarla kullanılan alet ve  eşyaların gün yüzüne çıkmasını sağlamak ve bu eserleri topluma kazandırmak, kültürel kopmaları önlemek ve bu zenginliğin yaşatılmasını sağlamak, kültürel amaçlı el sanatlarının gelişmesini ve yaşatılmasına katkı sağlamak, yöre halkının geleneksel yaşam konusunda farkındalık oluşturmasına destek olmak, el sanatları alanında profesyonel veya amatör olarak faaliyet gösteren sanatçılara destek olmak, geleceğin sanatçılarının el sanatlarına yönlenmelerini özendirmek, eskiyi kullanarak yeni kullanım alanı oluşturmak ve halkımızın  müzelere ilgisini çekmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Sunuculuğunu Akın Gülhan’ın yaptığı festivalde günün finalini Arhavi’li TRT sanatçısı Ünal Sofuoğlu birbirinden güzel Karadeniz türküleri ile yaptı.

Programda ayrıca Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi de protokol mensupları ve vatandaşlar tarafından gezildi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.